Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Zrób sam oryginalny domek dla kota w kształcie ryby

Zrób sam oryginalny domek dla kota w kształcie ryby

Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny poradnik, w którym pokażemy Ci jak wykonać wyjątkowy domek dla Twojego kociego pupila. Nasze kociaki były zachwycone, więc mam nadzieje, że Twój również nie będzie chciał opuszczać nowego „rybiego” domku”.

Przygotowanie domku wymaga wprawy w szyciu, jednak jestem pewny, że podążając za naszymi wskazówkami Ci się uda.  Twój tzn. domek Twojego kota będzie miał około 64 cm długości, 24cm wysokości i 30,5cm szerokości.

My uwielbiamy wszystkie ręcznie robione przedmioty, ponieważ są niepowtarzalne i zawsze można je zmodyfikować pod siebie – do czego oczywiście zachęcam.

To jak gotowy by uszyć rybi domek dla kotka? A może macie lepszy pomysł na nazwę tego domku? Piszcie w komentarzach. Zaczynamy!

Krok 1: Materiały niezbędne do wykonania rybiego domku dla kota

Do wykonania rybiego domku dla kota wykorzystaliśmy kilka różnych rodzajów tkanin. Materiał bazowy, materiał do wykonania płetw oraz materiał na wierzch wybierz grubszy. Tkanina tapicerska, jeans lub welur sprawdzą się w tym przypadku świetnie. Do wykonania środka domku dla kota warto użyć miękkiego i przyjemnego materiału jak np. polar.

Niezbędnik

 •         Od 1 do 1,3 m (tak dla bezpieczeństwa) grubego materiału na zewnętrzna część domku
 •         Polar lub inny miękki materiał na wykonanie środka domku
 •         Około 1 metra grubego wypełniacza (stabilizatora)  jak np. Pellon 72F
 •         Około metra 1,2-1,3 centymetrowej pianki
 •         Maszyna do szycia
 •         Igły, nici, przybornik do szycia
 •         Żelazko
 •         Klej do tkanin

Krok 2: Przygotuj materiały według wzoru


W tym kroku posłużymy się przygotowanym wzornikiem, aby odpowiednio wyciąć kolejne elementy rybiego domku dla kota. Postępuj zgodnie ze wskazówkami, aby przygotować odpowiednie ilości poszczególnych elementów.  

 1.       Spód domku – wytnij kształt

– 1 x z materiału, który wybrałeś, jako zewnętrzna część domu (np. welur lub jeans)

– 1 x z materiału na środek, (np. polar)

– 1x z z pianki o grubości 1,2-1,3 cm

Uwaga: Gdy już wytniesz piankę według wzoru przytnij dookoła około 1 cm. Ten zabieg pomoże Ci, gdy będziesz zszywać ze sobą różne elementy domku, ponieważ nie musisz przeszywać przez piankę;)

 1.       Głowa ryby – wytnij kształt

– 1x z materiału zewnętrznego

– 1 x z materiału na środek, (np. polar)

 1.       Góra domku – wytnij kształt

– 1x z materiału, który wybrałeś, jako zewnętrza część domku (np. welur lub jeans)

– 1 x z materiału na środek, (np. polar)

– 1 x z grubego wypełniacza (np.  Pellon 72F)

Uwaga: Wycięty z grubego wypełniacza (Pellon 72) kształt dodatkowo przytnij dookoła o 1 cm (podobnie jak wcześniej z pianką). Ten zabieg pozwoli Ci uniknąć złamania igły maszynowej podczas szycia – Stabilizator Pellon 72F jest bardzo gruby i trudno go przeszyć.

Boczna ściana (lewa) – wytnij kształt

1 x z materiału, który wybrałeś, jako zewnętrza część domku (np. welur lub jeans)

1x z materiału na środek, (np. polar)

1 x z grubego wypełniacza (np.  Pellon 72F)

Ostatni kawałek ponownie przytnij około 1 cm, dookoła, aby uniknąć szycia przez gruby materiał.

Boczna ściana (prawa) – wytnij kształt

1 x z materiału, który wybrałeś, jako zewnętrza część domku (np. welur lub jeans)

1x z materiału na środek, (np. polar)

1 x z grubego wypełniacza (np.  Pellon 72F)

Ostatni kawałek ponownie przytnij około 1 cm dookoła.

Długa płetwa na górę – wytnij kształt

2 x z materiału, który ma inny kolor niż kolor twój domek

Tylna płetwa – wytnij kształt

2 x z materiału, który ma inny kolor niż kolor twojego domku

Boczne płetwy – wytnij kształt

4 x z materiału, który ma inny kolor niż twój domek

Oczy i brwi – wytnij kształt

1 x z dowolnego materiału, który masz i który pasuje kolorystycznie (wykorzystaj pozostałości z innych projektów, stare ubrania itp.)

Możesz również stworzyć swój własny kształt oczu i brwi lub pominąć ten element.

Krok 3: Połącz materiał gorącym żelazkiem i przygotuj piankę

Część elementów, które przygotowaliście w poprzednim kroku możesz na moment odłożyć. Na tym etapie potrzebujesz trzech elementów, które będą łączone za pomocą wypełnienia (stabilizatora):  górną część oraz prawy i lewy bok domku. Każda z tych części powinna składać się z 3 elementów: materiału zewnętrznego, miękkiego materiału do środka oraz wypełnienia (stabilizatora).

Wypełnienie(stabilizator) umieść pomiędzy dwoma pozostałymi tkaninami i następnie całość przeprasuj żelazkiem. Wykonuj to powoli i ostrożnie, aby nie przesunąć materiałów i przede wszystkim ich nie spalić. Powtórz tę czynność z pozostałymi elementami.  Zanim przystąpisz do działania zapoznaj się z instrukcją dołączoną do Twojego stabilizatora materiału, aby sprawdzić jaka temperatura pozwoli na połączenie ze sobą tkanin.

Gdy masz już gotowe trzy część: górę, prawy i lewy bok domku możesz przejść do podłogi (dolnej części). We wcześniejszych krokach na dolną część przygotowaliśmy: materiał wierzchni, miękki materiał do środka oraz piankę. Umieść piankę pomiędzy materiałem wierzchnim oraz miękkim materiałem na środek, a następnie zepnij te materiały ze sobą szpilkami krawieckimi, aby nie przesuwały się podczas szycia.

Krok 4: Rozpoczynamy szycie

Czas połączyć ze sobą kolejne elementy. Zacznij od przygotowanego we wcześniejszym kroku spodu (podłogi) domku dla Twojego kota. Użyj maszyny do szycia. Możesz postawić na prosty szew lub wybrać zygzakowaty – wybór należy do Ciebie.

Następnie chwyć przygotowane wcześniej boki, które połączyłeś wypełniaczem (stabilizatorem) i rozpocznij łączenie kolejnych elementów materiału. Tak jak poprzednio możesz wykorzystać szew prosty lub zygzakowaty. Nie zapomnij przed szyciem połączyć materiału szpilkami krawieckimi, aby się nie przesuwał. Szyj na miękkiej – wewnętrznej stronie. Zerknij na zdjęcia – pomogą Ci odpowiednio chwycić i połączyć kolejne elementy.

Udało się? Nie mam najmniejszych wątpliwości, że tak 😉

Krok 5: Szyjemy płetwy dla rybiego domku

Czas, aby domek zaczął nabierać „rybiego” charakteru. Przygotuj wszystkie kawałki materiału, które wcześniej wyciąłeś na płetwy. Każda płetwa to dwa elementy, które musisz teraz połączyć szpilkami i następnie zszyć ze sobą. Pamiętaj, aby szyć na lewej stronie i pozostawić otwór, który umożliwi przywrócenie materiału na prawą (prawidłową) stronę.

Gdy płetwy będą gotowe to możesz połączyć je z przygotowaną wcześniej konstrukcją. Najdłuższą płetwę przymocuj na górze, a dwie krótsze po bokach. Szycie wykonaj ręcznie i precyzyjnie, aby całość wyglądała estetycznie. Zerknij na zdjęcia – pomogą Ci właściwie wykończyć całe zdanie.

Krok 6: Przyszyj górną część – rybka zyskuje grzbiet

W kolejnym kroku musisz doszyć górną część – grzbiet do utworzonej konstrukcji „rybiego domku”. Zacznij od połączenia materiału za pomocą szpilek krawieckich. Rozpocznij od tyłu (ogona ryby) i kieruj się w stronę głowy.  Gdy całość ustabilizujesz szpilkami rozpocznij zszywanie boków z górną częścią domku.

Po zakończeniu szóstego etapu powinieneś mieć gotowy cały korpus ryby. Zerknij na zdjęcia, aby upewnić się, jaki efekt musisz osiągnąć.

Krok 7: Przygotowujemy „rybią twarz”

Nadszedł czas przygotowania rybiej twarzy. Na tym etapie potrzebne nam będą: rybie oczy oraz klej do tkanin. Możesz posłużyć się przygotowanymi wzorami lub stworzyć własne kształt. Wszystko zależy od Ciebie.

Rozmieść przygotowane elementy (oczy, ewentualnie brwi) na materiale przeznaczonym na twarz rybiego domku. Upewnij się, że całość do siebie pasuje i Ci odpowiada. Wykorzystaj klej, aby przymocować kawałki tkanin i stworzyć „rybią twarz”.  A następnie odstaw wszystko, aby przeschło.

Teraz czas stworzyć rybie usta. Zdecyduj, jaki rodzaj materiału, chcesz przeznaczyć na stworzenie rybich ust. Możesz wykorzystać pozostałości po innych projektach lub kupić niewielką ilość na ten cel. My w tym projekcie wykorzystaliśmy miękki materiał, który wyróżniał się na tle tkaniny bazowej. Przygotowaliśmy jeden pasek o wymiarach 46 cm długości i 8 cm szerokości i drugi o wymiarach 66 cm długości oraz 8 cm szerokości. Pamiętaj, że lepiej jest przygotować dłuższy niż krótszy pasek.

Następnie przymocuj przygotowany pasek do przygotowanego wcześniej wzoru rybiej twarzy – wykorzystaj szpilki krawieckie. Użycie szpilek pomoże Ci podczas zszywania materiałów ze sobą. Oczywiście wykorzystaj maszynę do szycia. W celu precyzyjnego wykończenia możesz przejść do szycia ręcznego. Koniecznie zerknij na zdjęcia, które krok po kroku prezentują kolejne etapy pracy.  Nie jest to najłatwiejszy etap, ale jesteśmy przekonani, że sobie poradzicie wyśmienicie!

Krok 8: Czas wykończyć „rybi” domek

Mamy nadzieje, że się nie poddaliście i cały czas jesteście z nami. Nadszedł moment wykończenia domku – połączenie przygotowanej rybiej twarzy z konstrukcją domu. Ten etap nie jest łatwy i wymaga już pewnych zaawansowanych zdolności krawieckich.

Na tym etapie musisz wykazać się precyzją i odpowiednio manewrować wokół swojej maszyny, aby wykonać szycie. Cały projekt obróć na lewą stronę i przypnij szpilkami materiał głowy ryby do elementów bocznych. Obserwuj całość na załączonych zdjęciach, które przeprowadzą Cię krok po kroku przez proces szycia.

Mam nadzieje, że udało Ci się wykończyć „rybi domek” i Twój koci pupil ma nowe ulubione miejsce do spania 😉

3 Responses
 • weronika
  18 kwietnia, 2019

  Temu domkowi dodaje urody fakt, że jest zrobiony własnoręcznie 🙂

 • Maria
  11 września, 2019

  no fajne to to, śmieszne, przez ten rozdziwawiony otwór gębowy 😀

 • Maria Tamara
  20 października, 2019

  Zabawny i pomysłowy:) Brawa za pomysł i ładne wykonanie:)

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *