Czy wiesz jak wiele jest materiałów z których można uszyć koszulę? Różnią się miękkością, splotem nici, przepuszczalnością powietrza. Zapraszamy Cię do naszego świata materiałów! Przedstawimy Ci najpopularniejsze tkaniny koszulowe!
Wybieramy idealny materiał na koszulę – przegląd tkanin
Koszula to idealne ubranie na różne okazje. Sprawdza się zarówno na biznesowych spotkaniach, eleganckiej kolacji jak i przy luźnych, codziennych stylizacjach. Nie każdy jednak wie jak duże znaczenie przy doborze odpowiedniej koszuli ma rodzaj materiału i splot nici.
Zapraszamy Was do zapoznania się z naszym nowym wpisem, w którym odkrywamy tajniki różnych rodzajów materiałów wykorzystywanych do szycia koszul. Wyjaśnimy Wam, czym różnią się tkaniny, co oznaczają poszczególne sploty.
Po tej krótkiej lekcji z pewnością znajdziesz idealny materiał na swoją nową koszulę!
Popelina
Popelina to tkanina wykonywana najczęściej w 100% z czystej przędzy wełnianej. Charakteryzuje się prostym, płóciennym splotem, przyjemnym w dotyku. Splot popelina świetnie sprawdza się w przypadku męskich koszul, gdzie pożądane są materiały o jak najmniejszej teksturze. W przypadku zastosowania białej, cienkiej tkaniny, koszula może być nawet przezroczysta. Warto zaznaczyć, że koszule z tego rodzaju materiału są jednak podatne na gniecenie.
Diagonal (Twill)
Diagonal to również rodzaj tkaniny wełnianej, ale tym razem o splocie skośnym z bardzo dużym nachyleniem prążków. Materiał diagonal zawsze będzie delikatnie połyskiwał. Ostateczny efekt jest jednak uzależniony od zastosowanego koloru nici. Ten rodzaj materiału cechuje bardzo ciasny splot, wykonany z dużej ilości nici. Ze względu na przekątną teksturę, materiał będzie nieco bardziej miękki niż przedstawiona powyżej popelina. A jednocześnie będzie się lepiej układał. Niektórzy zarzucają, że wykorzystując diagonal nie uzyskamy tak świeżego wyglądu jak w przypadku popeliny. Jednak diagonal jest odporny na zagniecenia i łatwiej się prasuje. Co powinno przekonać niektóre osoby 🙂
Pinpoint Oxford
Pinpoint Oxfrod to bardzo popularna tkanina wykorzystywane przy casualowych koszulach. Splot ten najczęściej tkany jest z grubszych nici. W przypadku tej tkaniny na dwie nitki osnowy przypada jedna nitka wątku. Tkanina Oxford jest przede wszystkim miękka i przepuszcza znacznie więcej powietrza niż np. popelina. Pinpoint wykorzystuje się do mniej formalnych koszul niż popelinę i diagonal. Jeśli chcesz uszyć coś formalnego wybierz jedną z dwóch wcześniej prezentowanych materiałów. Gdy natomiast chcesz uszyć koszulę casualową Pinpoint Oxford może okazać się trafnym wyborem.
Chambray
Chambray to miękka bawełniana tkanina o prostym splocie. Ma podobną teksturę do pierwszego opisywanego materiału, chociaż zwykle wytwarzana jest z cięższej przędzy. Ten zabieg pozwala uzyskać luźniejszy wygląd. Materiał ten lepiej nad się na koszulę do noszenia, na co dzień, do nieformalnych strojów i jeansów niż popelina.
Dżins
Dżins to chyba wszystkim świetnie znana tkanina. Pierwsze skojarzenie to oczywiście ponadczasowe spodnie, które chyba każdy znajdzie w swojej szafie. Biorąc pod uwagę strukturę tego materiału to dżins zaliczymy do rodziny materiałów diagonal (twill). Cechuje go duża wytrzymałość i grubość. W przypadku koszul najczęściej spotkasz lżejsze rodzaje tego materiału niż ten, z którego wykonane są spodnie. Koszule dżinsowe przybierają przeróżne formy, często mają inny kolor od wewnątrz a inny na zewnątrz. I nigdy nie wychodzą z mody.
Dobby
Dobby to zaawansowana konstrukcja w przemyśle odzieżowym. Najczęściej łączy wiele rozmiarów yardów i technik, np. małe paski diagonalu na prostych włóknach. A w praktyce niektóre wersje mogą przypominać grube i ciężkie tkaniny, podczas gdy inne będą przypominać diagonal(twill). Można również na pierwszy rzut oka nie dostrzec, że dobby ma wpleciony delikatny pasek, który czasem występuje w jednakowym odcieniu jak tkanina bazowa.
End-on-End
End-on-End (zwany także fil-a-fil) – materiał wykonany tym splotem posiada takie same właściwości jak popelina. Charakteryzuje go drobna struktura uzyskana przez zastosowanie dwóch kolorów nitek wątku i osnowy. Koszula wykonana z materiału o tym splocie to idealny wybór dla osób, które doceniają właściwości popeliny jednak chciałby odświeżyć garderobę koszulą z delikatnym wzorem. Jest lekka, idealnie sprawdzi się w cieplejsze dni.
Flanela
Flanela to zdecydowany faworyt pory jesienno-zimowej. Flanela jest przede wszystkim materiałem ciepłym, bardzo przyjemnym w dotyku. Najczęściej wykonana splotem popelina lub twill. W znacznej większości flanelę powiążemy ze stuprocentową bawełną, jednak może być również wykonana z mieszanki bawełny i wełny lub bawełny i kaszmiru, aby uzyskać dodatkowy efekt ocieplający. Flanela to materiał nieformalny. Polecany bezapelacyjnie na chłodniejsze dni.
Melange (Melanż)
Tkanina melanżowa (melanż) to materiał wykonany z wielu nitek o różnej barwie. Tworzona jest z mnóstwa splotów: Popelin, Twill, Oxford itp. Nitki, z których wykonywana jest tkanina są farbowane subtelnymi odcieniami. Zabieg ten pozwala uzyskać bardzo intrygujący, ale stonowany efekt. Przykład na zdjęciu poniżej. Tkanina ta często jest błędnie mylona z Mouline. Jednak ta druga wykonywana jest z jednolitych nici, celowo ze sobą skręcanych by również uzyskać wielobarwny efekt.
Oxford
To materiał bardzo podobny do Pinpoint Oxford. Z tym, że wykorzystywane są nieco cieńsze nici i luźniejszy splot. Jest to tkanina sztywna, ale bardzo wytrzymała. Historia tego materiału powiązana jest z tradycyjnymi amerykańskimi koszulkami polo zapinanymi na guzik. Zdecydowanie nie nadaje się do stroju formalnego. Natomiast ze sportowym współgra idealnie. Może być wyciągnięta prosto z pralki, niewyprasowana a i tak wygląda świetnie
Royal Oxford
Royal Oxford to bardzo ciekawa i ładna tkanina. Nazwa jej nawiązuje do opisywanej wcześniej, jednak w rzeczywistości niewiele mają ze sobą wspólnego. Wykonana jest z luźnego splotu, a więc przepuszcza powietrze i dodatkowo nie gniecie się jak np. popelina. Jest znacznie delikatniejsza niż Oxford. Royal Oxford to połączenie najlepszych cech w jednym materiale. Splot tej tkaniny jest stosunkowo bardziej skomplikowany, dzięki czemu uzyskujemy subtelny wzór.
Herringbone (wzór jodełkowy)
Koszule o splocie jodełkowym są niezwykle popularne i charakteryzuje je wyrazista tekstura. Ten materiał sprawdzi się zarówno w przypadku koszul casualowych jak i w przypadku bardziej formalnego stroju. Jodełka (Herringbone) to w rzeczywistości lustrzane odbicie splotu Twill. A co ciekawe angielska nazwa pochodzi od szkieletu ryby, ponieważ wzór bardzo go przypomina.
Kora ( bawełna seerucker)
Kora to tkanina znana ze swoich charakterystycznych marszczeń, które powstają w procesie tkania lub późniejszej obróbki. Proces tkania może też być różnorodny, gdyż ten sam efekt uzyskamy różnymi metodami. W naszym kraju kojarzy się głównie z pościelą. Jednak za oceanem jest to bardzo popularny materiał do produkcji odzieży męskiej. Kora to tkanina, która świetnie sprawdzi się w lecie, ponieważ przepuszcza powietrze i jest bardzo wygodna.
Tkanina lniana
Tkaniny lniane są bardzo przewiewnym materiałem o wysokiej higroskopijność. Podobnie jak przedstawiona powyżej kora idealnie sprawdzają się w cieplejsze dni. Materiał wykonany jest z włókien lnu, a proces produkcji jest dość czasochłonny. Z reguły materiał lniany jest luźniej tkany i gładszy niż większość bawełnianych koszulek. Według niektórych, wadą lnu jest jego podatność na zagniecenia. Jednak zwolennicy tej tkaniny powiedzą, że len nawet wygnieciony wygląda świetnie. Koszule lniane są uznawane przez wielu jako must have letniej garderoby 😉
Bawełna, bawełnie nierówna – Bawełna egipska, Sea Island i Prima
Większość ubrań, które masz teraz na sobie lub które wypełniają Twoją garderobę zostało wykonanych z bawełny. Ale czy wiesz, że bawełna bawełnie nierówna i mamy kilka rodzajów tego materiału?
Najbardziej popularna bawełna wytwarzana jest z rośliny Gossypium. Do tej rodziny zaliczymy bawełnę egipską, Sea Island oraz amerykańską Prima. Wszystkie trzy są bardzo pożądane ze względu na swoją długość, która umożliwia wykonanie drobnego i mocnego splotu. Każda z nich zaliczana jest do wysokiej klasy, luksusowego gatunku. Jednak bawełna egipska i prima są znacznie łatwiej dostępne, natomiast Sea Island znana jest ze swojej rzadkości. Często amerykańska Prima jest uznawana za trochę gorszą od egipskiej, ponieważ jej włókna nie są tak czyste.
Ale to nie wszystko. Jest jeszcze jeden warty wspomnienia rodzaj bawełny – egipska Giza 45. To ciężko dostępny materiał, wykorzystywany do produkcji jednych z najlepszych, a jednocześnie bardzo drogich koszul. Tę wyjątkową bawełnę znaleziono w dorzeczu delty Nilu. Można ją wykorzystać do utkania niezwykle cienkiej, a jednocześnie wytrzymałej przędzy. Nasza bawełniana perełka Giza 45 jest również bardziej oporna na upływ czasu niż jej tańsze siostry.
Wróćmy do bawełny Sea Island. Jak wspomnieliśmy wcześniej jest to bardzo pożądany rodzaj bawełny. To, co sprawia, że Sea Island cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem to wyjątkowa kombinacja cech: bardzo długie włókna, niezwykła wytrzymałość i wyrazistość kolorów.
Najlepsza bawełna Sea Island pochodzi z Barbadosu. A swoją wyjątkowość zawdzięcza jednolitemu i wilgotnemu klimatowi wyspy, który umożliwia wzrost roślin równomiernie przez cały rok. Warto dodać, że bawełna na wyspie Barbados zbierana jest ręcznie, aby zapewnić najwyższy poziom, jakości.
Mam nadzieję, że przypadła Ci do gustu nasza krótka lekcja o materiałach koszulowych. I przy następnej wizycie w sklepie odzieżowym bądź materiałowym z łatwością odczytasz wszelkie metki. Przede wszystkim pamiętaj, aby dobrać materiał do swoich preferencji. Nie zawsze każdemu odpowiada ta sama tekstura, miękkość itp. Jedni będą fanami lnu inni bawełny a jeszcze inni postawią na dżins.
Jeśli interesuje Cię tematyka materiałów, szycia, prac ręcznych to koniecznie przejrzyj inne nasze poradniki. Przygotowaliśmy je specjalnie dla Ciebie!
Olamari
10 czerwca, 2018Świetny tekst! Byłby jeszcze lepszy, gdyby było jeszcze więcej zdjęć ! ?
Karola
16 marca, 2020Super
Agnieszka
16 marca, 2020Świetny artykuł! Ja szyję od niedawna i obiecałam mężowi, że uszyję dla niego koszulę. Twoje wskazówki bardzo mi pomogły. Trzymaj kciuki, zeby koszula wyszła i żeby dało się ją nosić 😀