Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Podaruj parze jeansy’ów nowe życie – uszyj kolory plecak

Co powiesz na to, aby swojej starej i zużytej parze jeansów podarować drugie życie? Zainteresowany? W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci jak stworzyć z nich modny i ciekawy plecak bez dużych wydatków 😉 Przerabianie starych i zniszczonych ubrań to świetny sposób na ożywienie garderoby i stworzenie czegoś niepowtarzalnego.

Jeśli przypadł Ci do gustu nasz pomysł, ale nie masz aktualnie jeansów do zniszczenia to możesz wybrać się do sklepu z używaną odzieżą. Tam z pewnością znajdziesz idealną parę na ten projekt.

Gotowy do pracy? Zaczynajmy!

Krok 1: Wszystko, czego potrzebujesz

W celu wykonania plecaka ze starej pary jeansów musisz przygotować:

 •         Nożyczki
 •         Flamaster do znakowania
 •         Szpilki krawieckie
 •         Nici, które kontrastują z Twoim odcieniem jeansu
 •         Linijkę
 •         Przyrząd do przecinania szwów
 •         Stopkę do szycia zamków ( jeśli nie masz, nie martw się zwykła też zda egzamin)
 •         Maszynę do szycia
 •         Żelazko

 

Kilka wskazówek na dobry początek:

 1. Regularnie przeprasuj swój projekt, ten prosty zabieg znacznie ułatwi Ci pracę
 2. Złóż materiał na pół, aby wyznaczyć jego środek i oznacz to miejsce szpilką, dzięki czemu łatwiej będzie Ci układać elementy do naszycia.
 3. Nie musisz wykonywać identycznego rozmiarowo plecaka, możesz zrobić mniejszy na najpotrzebniejsze dokumenty.
 4. Przyrząd do przecinania szwów pomoże Ci pozbyć się wszystkich szwów, które Ci się nie podobają.

Krok 2: Przygotuj materiały

1.Potrzebujesz około 1m2 materiału. Sprawdzi się każdy mocniejszy materiał: jeans, sztruks. Możesz wykorzystać stare spodnie, spódnice lub zakupić kawałek materiału na ten cel.

 1. Dwie taśmy regulowane z tworzywa sztucznego o długości 28cm.
 2. Niewielki kawałek tkaniny o kontrastującym odcieniu
 3. Zamek błyskawiczny o długości 42cm
 4. Dwa paski o długości 47,5 cm ( np. pasek ze starej torby, który możesz rozciąć na pół)

Krok 3: Wycinamy przód i tył plecaka

Wytnij ze swojego kawałka materiału dwa identyczne prostokąty o wymiarach 37,5cm x 25 cm. Następnie połóż jeden kawałek materiału na drugim i złóż na pół. Teraz sięgnij po nożyczki i wykonaj na rogach delikatny róg wokół górnych rogów i nieco ostrzejszy łuk wokół dolnych rogów. Ten zabieg sprawi, że uzyskasz lepszy kształt plecaka. Zerknij na dołączone zdjęcia.

Krok 4: Wykonaj przednią kieszeń

Wytnij kwadrat z materiału o innym kolorze niż baza plecaka o wymiarach 17cm x17cm. Możesz dowolnie szaleć z odcieniami, pilnuj jednak, aby materiał był dość mocny.

Następnie przyłóż wycięty kawałek do bazowego materiału i wykonaj na maszynie prosty ścieg, aby przymocować kieszeń do przodu plecaka (jak na zdjęciu nr 1) . Przytnij delikatnie kieszeń na dole, aby uformować odpowiedni kształt.

Wykorzystaj szpilki krawieckie i przymocuj kieszeń do materiału bazowego, aby się nie przesuwała podczas szycia. Wykonaj podwójny szew, kontrastową nicią.

Krok 5: Wytnij i zszyj dwie strony plecaka

Wytnij trzy paski z materiału jeansowego o wymiarach 42cm x 9cm (na bok swojego plecaka). Możesz wykorzystać inny kolor jeansu, aby efekt był ciekawszy.

Następnie zszyj kawałki za pomocą maszyny do szycia – na zewnętrznej stronie.

Krok 6: Przygotuj zamek błyskawiczny

Trzeci z wyciętych pasków przetnij na pół wzdłuż dłuższego brzegu. Jeśli masz możliwość to zmień stopkę w maszynie na taką do wszywania zamków, jeśli nie pozostaw swoją. Przyłóż oba paski, które powstały z rozcięcia do zamka błyskawicznego (po dwóch stronach).

Możesz jeden z pasków obrócić na lewą stronę, aby uzyskać dodatkowy odcień (jak u mnie).

Krok 7: Wszyj zamek błyskawiczny

Wszyj swój zamek błyskawiczny, tak jak na załączonych zdjęciach. Wykonaj dokładny szew.

Krok 8: Przyszyj boki do przodu plecaka

Przyłóż bok plecaka ( z zamkiem błyskawicznym) do przedniej części plecaka (z kieszonką). Upewnij się, że dobrze ustawiłeś materiały i zamek będzie się poprawnie otwierał. Przymocuj wszystko szpilkami krawieckimi, jak na zdjęciach a następnie zszyj za pomocą maszyny.

Krok 9: Wykonaj pętle do przymocowania szelek plecaka

 

Wytnij dwa niewielkie prostokąty o wymiarach 10,5cm x 7cm , wykorzystaj ten sam materiał, który posłużył jako przednia kieszeń. Zszyj kawałki materiału ze sobą wzdłuż krótszego boku. A następnie utwórz pętle i zszyj na końcu.  Przewróć pętelkę na prawą stronę (jak pokazują zdjęcia).

Następnie przyszyj pętle do tylnej części plecaka.

Krok 10:  Wykonaj mocowanie dla szelek plecaka

Wytnij ze swojego jeansowego materiału kolejny kwadrat o wymiarach 11cm x11cm, a następnie za pomocą linijki narysuj linie od jednego rogu do przeciwległego rogu i przetnij na dwa trójkąty.

Połóż jeden ze swoich pasów (o długości 28cm) pod kątem prostym do dłuższego boku powstałego trójkąta i złóż na pół  – jak na zdjęciach. Wykonaj proste szycie dookoła, dokładnie takie jak na załączonych zdjęciach. Następnie powtórz czynności z drugim paskiem.

Gdy masz już gotowe oba paski (szelki plecaka) umieść je przy tylnej części plecaka, przymocuj szpilkami i przyszyj.

Krok 11: Wykonaj mechanizm regulujący szelki

Wytnij dwa kawałki taśmy o długości 8cm i podgrzej końce za pomocą świeczki lub zapałek, aby je stopić i zapobiec szczepieniu się materiału.

Przewlecz taśmę przez mechanizmy do regulacji. A następnie przymocuj koniec taśmy do jednego z pasów o długości 47, 5cm (aby wykonać to zadanie poprawnie zerknij na nasze zdjęcia).

Na zdjęciach, widzisz, że użyte zostały gotowe już pasy. Możesz je wykonać samemu.  Już Ci mówię jak to zrobić!

Wytnij z materiału pasy o wymiarach 47,5cm x 4cm , następnie zwiń w rulon i zszyj na lewej stronie. A na koniec przerzuć na prawą – podobnie jak zrobiliśmy w korku  9. Gotowe 😉

Krok 12: Wykonaj kieszonkę do środka plecaka

Mała kieszonka na klucze, pieniądze i inne drobiazgi z pewnością się przyda. Zdradzimy, zatem jak ją wykonać.

Wytnij z jeansu prostokąt o wymiarach 24,5cm x 9,5cm. Złóż materiał jak na zdjęciach i przeszyj dwukrotnie. Pamiętaj, aby szycie wykonać na lewej stronie, a na koniec przerzucić na prawą.

Wykonaj szycie kontrastową nicią, aby było ciekawsze.

Krok 13: Ostatnie szlify przed wielkim plecakowym finałem

Wyrównaj szelki i upewnij się, że są ustawione prawą stroną na zewnątrz, a następnie przyszyj do górnej części tyłu plecaka.

Kolejno sprawdź położenie kieszeni wewnętrznej, wyrównując środka górnej części zamka błyskawicznego. Sprawdź dołączone do tego punktu zdjęcia i zszyj. Zwróć uwagę na ostatnią fotografię, która pokazuje jak powinna wyglądać kieszonka po przyszyciu.

Krok 14: Czas przejść do szycia

Wyznacz środek zarówno górnej jak i dolnej części panelu zamka błyskawicznego i oznacz szpilkami krawieckimi. Następnie kontynuuj spinanie materiału, dookoła, aby uniknąć przesunięć podczas szycia. Dokładnie zszyj swój plecak 😉

Czas przewrócić plecak na prawą stronę i sprawdzić, jaki udało się uzyskać efekt. Mam nadzieję, że jesteś zadowolony! Jeśli wszystko jest w porządku, wykonaj dookoła ścieg zygzakowaty, by powstrzymać ewentualne szczepienie się materiału.

Krok 15: Ostatnie poprawki

Czas na „dopieszczenie” plecaka, poprzez dodanie elementu dekoracyjnego.

Wytnij ze skóry kwadrat o wymiarach 4cm x 4cm, a następnie złóż go na pół i zaokrąglij rogi nożyczkami. Na tylnej stronie materiału zaznacz dwie równoległe linie i ostrożnie je wytnij (spójrz na zdjęcia). Przeszyj powstały element prostym ściegiem.

Krok 16: Ciesz się swoim wyjątkowym plecakiem

Przymocuj pasy (ramiączka), przewlekając przez mechanizmy do regulacji, a następnie zszyj by zapobiec wysuwaniu się końcówek.

Udało się? Możesz zakładać swój plecak i ruszać pokazać go światu! 🙂

Podziel się z nami swoimi wrażeniami. Podobał się Ci się poradnik? Udało się wykonać plecak?

 

1 Response
 • Iga
  26 listopada, 2018

  Ale super! Uszyłabym taki dla siebie, ale nie wiem czy moja renderka sobie poradzi 🙁 Myślisz, że mogę wykorzystać sztruks?

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *