Jak wybrać idealny materiał na garnitur?
Dobrze skrojony, elegancki garnitur to jeden z tych ubiorów, na które każdy facet powinien znaleźć miejsce w swojej szafie. Garnitur dodaje mężczyźnie szyku i pasuje zarówno na formalne wyjścia, ważne spotkania biznesowe jak i luźniejsze meetingi. Jak jednak wybrać odpowiedni garnitur? Czy powinniśmy kierować się wyłącznie jego krojem i kolorem?
Nie wiele osób zdaje sobie sprawę jak wiele jest tkanin garniturowych i jak istotny jest dobór odpowiedniego materiału. Rodzaj tkaniny w dużym stopniu determinuje stopień formalności ubioru, wpływa na jego przeznaczenia i ogólny odbiór.
Zatem zanim wyruszysz do sklepu z garniturami, albo do krawca, który uszyje strój na miarę warto dowiedzieć się więcej o tkaninach.
W tym krótkim poradniku omówimy:
-Najpopularniejsze wzory
– Rodzaje tkanin garniturowych
Tak jak w szafie dżentelmena odnajdziemy garnitur na każdą okazję tak w sklepie materiałowym znajdziemy tkaniny z różnym przeznaczeniem. Nie wiem czy wiesz, ale duże znaczenia ma gramatura materiału. O jakości wełny decyduje liczba nitek zastosowanych do produkcji tkaniny. Wykorzystuje się specjalne oznaczenia np. 80’S ,100’S. Im wyższe “S” tym cieńsze włókna użyte do produkcji, a materiał delikatniejszy – a tym samym droższy. Tkaniny oznaczone niższym “S” częściej stosowane są do garniturów noszonych na co dzień.
Kolejnym ważnym czynnikiem mającym znaczenie przy garniturach jest zastosowanie włókien syntetycznych i naturalnych. Włókna te mogą tworzyć odmienne sploty, które będą decydować o wzorach odzieży.
Najpopularniejsze wzory
Na początek krótko przybliżę Ci najpopularniejsze wzoru materiałów garniturowych.
Pierwszy wzór nazywany jest jodełką (ang. Herringbone). Ten splot powoduje, że tkanina o jednolitym kolorze może posiadać ciekawą strukturę. Przykład masz na poniższym zdjęciu.
Kolejny wzór to Windowpane (szyba okienna). To bardzo duża, elegancka krata, która idealnie sprawdza się na materiałach garniturowych. Windowpane to wzór, który świetnie uzupełni mniej formalną stylizację.
Kratka księcia Walii (ang. Prince of Wales, Glen check) to klasyczny wzór szarości preferowany przez księcia Edwarda VIII. Jest to bardzo interesujący i ciekawy wzór. Kratkę tworzą pasma składające się z drobnych pasów, które w miejscach przecięć rysują wyraźne obszary formując dwie współistniejące struktury: bardzo drobną oraz szeroką kratę.
Paski to wzór materiału garniturowego kojarzący się z maklerami z Wall Street. Symbol władzy i pieniędzy, nieodłączny element wielu filmów o motywach nawiązujących do bankowości i finansów. Istnieje wiele różnych rodzajów prążków. Jednak dwa typy zaliczane są do klasyki: pinstipes i chalkstripes. Pinstripes są delikatne i cienkie. Natomiast chalkstripes to szerokie pasy, wyglądem przypominające narysowane kredką linie ( stąd wywodzi się ich nazwa).
Poszczególne wzory w pewnym stopniu wpływają na właściwości tkanin. Aby stworzyć daną strukturę nici muszą utworzyć charakterystyczne sploty.
Rodzaje tkanin
Poznaliśmy już najpopularniejsze wzory garniturów. Teraz czas na krótką lekcję z doboru tkanin.
Poliester
Poliester jest najpopularniejszą sztuczną, syntetyczną tkaniną. Ma zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Ci drudzy szybko wskazują najważniejsze zalety. Garnitury wykonane z poliestru są lekkie, wytrzymałe i nie groźne ich szafowe mole 🙂
Z drugiej jednak strony nie można pominąć wad. Garnitur z poliestru nienaturalnie błyszczy, nie zapewnia wystarczającej cyrkulacji powietrza i może być w nim niestety gorąco.
Poliester to zdecydowany faworyt wieku tańszych linii garniturowych, wiele ubiorów z tzw. „sieciówek” będzie wykonanych z połączenie materiałów syntetycznych.
Garnitur z poliestru sprawdzi się w przypadku okazjonalnego wyjścia, jednak gdy zamierzasz w nim pracować cały dzień lepiej sięgnij po naturalne tkaniny.
Wełna
Uniwersalnym włóknem naturalnym jest oczywiście wełna! Chociaż często kojarzy nam się z ciepłymi swetrami to bardzo dobrze oddycha, jest odporna na działanie wody i zagniecenia.
Wełna to tkanina, wykorzystywana od tysiącleci. Z powodzeniem można ją połączyć z poliestrem, aby stworzyć kombinację największych zalet obu materiałów: odporność na mole i oddychające właściwości materiału. Połączenie pozwoli nam również uzyskać różne wzory i gramatury materiału.
Tweed
Tweed to grubszy brat wełny, który szturmem wtargnął na modowe salony. Tweed może kojarzy się z czymś mało eleganckim, przestarzałym i przypominającym koc. Jednak nic bardziej mylnego! Ten materiał wybierają zarówno młodzi jak i starzy, hipsterzy i tradycjonaliści. Z pewnością sprawdzi się także w chłodniejsze dni.
Kamizelki garniturowe odradzają się w tym samym czasie, co tweed. A wykonanie ich właśnie z tej tkaniny dodaje im elegancji oraz wielu praktycznych właściwości. Odpowiednio skrojona, uszyta na miarę kamizelka to kolejny element, który powinien znaleźć się w szafie dżentelmena. Szukaj klasycznych, ponadczasowych modeli. Dobry materiał i dbałość o ubrania sprawia, że możemy cieszyć się nimi przez wiele lat.
Bawełna i len
Gdy nadchodzi lato i upały, wiele osób odstawia garnitury do szafy. Pojawia się obawa, że w takim stroju będzie nam zbyt gorąco i niekomfortowo. Oczywiście na wakacje, plażę, czy spacer istnieją lepsze letnie wybory. Jednak czasem garnitur jest wyborem koniecznym. W cieplejsze dni warto sięgnąć po bawełnę lub len.
Obie tkaniny są naturalne i świetnie wyglądają w stonowanych kolorach. Len często łączony jest z bawełną lub jedwabiem. Garnitur będzie, zatem lekki i przewiewny. A co chyba bardzo istotne możesz taki lniany garnitur wyprać w pralce.
Sztruks
Sztruks jest rodzajem tkaniny bawełnianej, produkowanej w charakterystyczny sposób. To materiał uniwersalny, która świetnie sprawdzi się w chłodniejsze dni. Sztruks ze względu na swoją dość ciężką teksturę często wykorzystywany jest do szycia spodni.
Welur
Welur to kolejna siostra tkaniny bawełnianej, charakteryzuje się krótką okrywą włosową, uzyskaną przez wprowadzenie między nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek w formie pętli. Welurowe garnitury nie cieszą są zbyt dużą popularnością, ponieważ są podatne na uszkodzenia. Nie można jednak zaprzeczyć, że wieczorowe marynarki i smokingi z weluru prezentują się wyjątkowo.
Kilka słów na sam koniec
Znasz już wszystkie najpopularniejsze wzory i tkaniny garniturowe. Być może zastanawiasz się teraz jak je ze sobą łączyć? Jeśli nie nosisz zbyt często garniturów to ta cała „materiałowa paplanina” może wydać Ci się skomplikowana. Jednak na szczęście większość garniturów sprzedawanych jest już w kompletach, spodnie i marynarka są odpowiedni dopasowane i wykonane z jednego materiału. Cała zabawa z modą skupia się wokół dodatków: krawatów, szalików, poszetek.
W przypadku różnych tkanin warto kierować się ich gramaturą. Len w połączeniu z ciężkim tweedem nie będzie idealnym połączeniem.
Mam nadzieję, że jednak troszkę rozjaśniliśmy Ci kwestę materiałów garniturowych. I z tym poradnikiem wybierzesz odpowiednią tkaninę do swoich wymagań.
Instruktor
9 maja, 2020Kratka księcia Walii to mój gust – na wiosnę i jesień 😉