Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Wełniane tkaniny garniturowe – poradnik

Wybór Tkaniny na Garnitur

Wybór odpowiedniej tkaniny, z której ma zostać uszyty garnitur to jedna z najważniejszych decyzji wpływających na jego ostateczny wygląd i jakość. Rodzaj tkaniny wpływa na to, jak garnitur układa się na sylwetce, czy ciało oddycha, a także czy zapewnia on swobodę ruchu i oczekiwaną prezencję. Przy wyborze tkaniny garniturowej warto postawić na włókna naturalne, lub ewentualnie materiały zawierające możliwie największą zawartość wełny w składzie.
Wełna to jedno z najbardziej popularnych włókien naturalnych stosowanych w modzie męskiej. Niesłusznie tkanina ta kojarzy się przede wszystkim z ciepłymi kolekcjami jesienno-zimowymi, gdy tymczasem w zależności od gramatury znajduje zastosowanie przede wszystkim w produkcji garniturów, marynarek i klasycznych spodni zapewniając najwyższą jakość użytkowania przez wszystkie sezony.

Garnitury Wełniane

Klasykę mody męskiej trudno sobie wyobrazić bez wełny. Garnitury wykonane ze 100% wełny spełnią oczekiwania mężczyzn ceniących nie tylko najwyższą jakość, ale także naturalność. Im większa zawartość wełny w materiale, tym lepszy komfort użytkowania ubioru. Tkaniny wełniane cyrkulują powietrze, dzięki czemu nawet przy wysokich temperaturach, mężczyzna może się czuć komfortowo. Natomiast zimą odpowiednio gruba wełna będzie doskonale izolować przed zimnem. Jednocześnie podczas noszenia tkanina zapewnia uczucie lekkości i perfekcyjnego dopasowania do sylwetki, co jest szczególnie istotne w nowoczesnych fasonach marynarek i garniturów męskich. Wełna jako tkanina naturalna powinna po dniu noszenia odpocząć na odpowiednim wieszaku, by mogła powrócić do swojej formy i nie ulec zniekształceniu. Wełny wysoko skrętne cechują się tym, że wracają do stanu i wyglądu pierwotnego.
Podstawowym surowcem wykorzystywanym do produkcji wełny jest okrywa włosowa, którą najpopularniej pozyskuje się z owiec. Mniejsze ilości (ze względu na ceny), ale pod względem jakościowym wysoce doceniane, pozyskuje się z kóz, lam, wielbłądów, a nawet królików. Szczególnym uznaniem cieszą się wełny włoskie, które stanowią synonim najwyższej jakości i klasycznego stylu. Coraz częściej materiały te są dostępne nie tylko w ekskluzywnych butikach i pracowniach wyrafinowanych krawców. Wystarczy bowiem znaleźć odpowiedni sklep z tkaninami, by móc cieszyć się szeroką ofertą materiałów najwyższej jakości.

Najważniejsze zalety wełny w modzie męskiej:

– Wełna izoluje ciało przed niskimi temperaturami i doskonale odprowadza wilgoć.

– Włókna wełny są wyjątkowo sprężyste, dzięki czemu tkaniny garniturowe nie są podatne na zagniecenia.

– Garnitury z dobrej wełny wysoko skrętnej nie wymagają częstego prasowania.

– Wełna pozwala ciału oddychać.

– Wełna nie pochłania zapachów. Łuskowatość włókien wełny sprawia, że ulegają one do pewnego stopnia samooczyszczaniu, dzięki czemu odzież wełniana nie wymaga tak częstego prania czy czyszczenia jak np. ubrania z bawełny.

 

Najpopularniejsze rodzaje wełny:

  • wełny merynosowe – charakteryzują się szczególną miękkością i puszystością; ich włókna są bardzo cienkie i sprężyste.
  • kaszmir – oryginalny kaszmir pozyskuje się z sierści kóz kaszmirskich zamieszkujących głównie tereny Mongolii i Chin.
  • moher – wyróżnia się przede wszystkim miękkością, puszystością, delikatnym chwytem i połyskiem. W modzie męskiej tkanina ta wykorzystywana jest przede wszystkim w produkcji smokingów i fraków.

Czekamy na pierwszy komentarz!

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *