Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Uszyj piękny dekoracyjny pokrowiec na łóżko – Zrób to sam!

 

Piękny dekoracyjny pokrowiec na łóżko – Zrób to sam!

Czy też tak masz, że idziesz do sklepu w poszukiwaniu dekoratorskiego dodatku do domu, przeglądasz półkę za półką i nic… Zupełnie nic nie przypomina tego, co siedzi w Twojej głowie? Ja mam tak dość często 🙂 Ostatnio problem pojawił się przy poszukiwaniu idealnego pokrowca, który zasłoniłby nogi łóżka i nadał nowy świeży wygląd. Zależało mi na pokrowcu bez marszczeń w rozsądnej cenie. Jednak tu zaczęły się schody.

 

A co najlepiej zrobić, gdy w sklepach nie ma idealnego dla nas produktu? Zrobić coś samemu! Wbrew początkowym obawom nie było to wcale takie trudne. A efekt okazał się jeszcze lepszy niż w wyobrażeniach! Pokażę Ci jak to zrobić!

 

Pokrowiec zasłaniający nogi łóżka idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, ale także sypialni osoby dorosłej. Gdy brakuje nam miejsca na przechowywanie rzeczy – możemy schować pod łóżko różne pudła i zakryć wszystko materiałowym pokrowcem 🙂

 

 

Jak widzisz propozycja, którą Ci pokazuję nie jest taka zwyczajna. Jej ogromnym plusem są dodatkowe fałdy, które świetnie się prezentują.

 

 

Ten wzór jest bardzo uniwersalny i można go zastosować zarówno w pokoju dziewczynki jak i chłopca. A także sypialni rodziców.

 

Zabieramy się do pracy!

Czego będziesz potrzebować?

( Lista została stworzona dla podwójnego łóżka o wysokości 35,5cm. W dalszej części pokażę Ci jak wyliczysz materiał na swoje potrzeby)

-210 cm taniej tkaniny bawełnianej ( na wykonanie głównego prostokąta)

-420 cm tkaniny bawełnianej, w wybranym kolorze i wzorze (na ozdobną część wokół łóżka)

-pasującą do koloru materiału nić

  •         Mój materiał nie był zbyt szeroki, dlatego potrzebna była większa ilość. Gdy materiał jest wystarczająco szeroki, można z niego wyciąć aż trzy pasy. Nie martw się zaraz wszystko stanie się jasne.

Zanim wybierzesz się na zakupy wykonaj dokładne pomiary 🙂

 

Od czego zacząć?

Rozpocznij od zmierzenia powierzchni łóżka, zajmowanej przez sprężyny. U mnie wyszło 100cm x 190cm. Następnie dodaj 4 cm do długości i 3 cm do szerokości swojego wymiaru.

 

Wytnij otrzymany wymiar z kawałka taniej bawełnianej tkaniny. Ta część nie będzie widoczna, dlatego u mnie była to najtańsza biała tkanina. Tą część schowamy pomiędzy materacem, a sprężynami (dnem) łóżka.

W kolejnym kroku zaokrąglij dwa rogi swojego prostokątnego materiału. Oczywiście możesz zostawić kwadratowe rogi, jednak ich docięcie pozwala na lepsze dopasowanie się pokrowca do łóżka.  (Zaokrąglenia dopasuj do zaokrągleń sprężyn w łóżku)

 

 

Na drugim końcu prostokątnego materiału wykonaj podwójne 2 centymetrowe zagięcie. A następnie przeszyj na całej długości. Możesz wykorzystać żelazko, aby dokładnie zagiąć materiał.

 

 

Teraz Twój materiał powinien wyglądać jak na poniższym schemacie – dwa końce zaokrąglone i dwa kanciaste.

Udało Ci się? Możemy przejść do kolejnego etapu? Aby wykonać to zadanie poprawnie, przejdziemy krótką „lekcję matematyki” 😉

Przypomnij sobie swoje pierwsze pomiary, obszaru zajmowanego przez sprężyny, dna łóżka (bez dodatkowych centymetrów). Pamiętasz? U mnie to było 190cm. Odmierz dokładnie środek, każdego długiego boku i zaznacz to miejsce na materiale szpilką.

Następnie wybierz krótszy bok z zaokrąglonymi rogami. Wyznacz środek pomiędzy zaokrąglonymi rogami i również zaznacz to miejsce szpilką. W ten sam sposób oznacz również zaokrąglone rogi. Te wyznaczone punkty to miejsca zakładek.

 

 

Czas zająć się drugim materiałem.

Weź materiał, na widoczną część pokrowca. Aby zaoszczędzić (o ile szerokość materiału na to pozwala) wytniemy z niego trzy długie pasy. Możesz również znaleźć materiał o odpowiadającym Ci wymiarze, którego nie będziesz wycinać i zszywać. Decyzja zależy od Ciebie.

Wróćmy jednak do wycinania pasków. Musisz wymierzyć jakiej długości mają być Twoje pasy.

Aby wykonać jedną zakładkę potrzebujesz dodatkowo 30cm. Zatem do długości swojego dłuższego boku (u mnie 190cm) dodaj 30cm (zakładka na środku) + 15cm (połowa zakładki) na rogu + 2,5 cm na szew + 1,25cm na połączenie pasa z kolejnym pasem. Sumujesz swoje wymiary i gotowe 😉 U mnie wyszło 239 cm. A u Ciebie? Będziesz potrzebować dwóch takich długich pasów na dłuższe boki.

 

 

Czas wymierzyć trzeci potrzebny pas materiału. Przypomnij sobie długość krótszego boku (u mnie 100cm) . Następnie dodajesz 30 cm na zakładkę (po środku), 15cm (połowa zakładki w jednym rogu), 15cm (połowa zakładki w drugim rogu) i 2x po 1,25 cm na szew (połączenie z kolejnym bokiem). Sumujesz długości i masz długość trzeciego pasa! Nie jest to takie trudne, prawda? 🙂

 

A co z szerokością pasów?

Czas na kolejny pomiar. Musisz zmierzyć długość od końca obszaru sprężynowego do podłogi ( u każdego będzie to inny wymiar, zależny od szerokości ramy, wysokości łóżka – u mnie wyszło 37cm. Następnie odejmij 1 cm, aby pokrowiec nie dotykał podłogi. Teraz dodaj 2,5 cm na szew 1,25 cm na połączenie z prostokątnym materiałem. Zsumuj swoje wymiary i gotowe! Znasz szerokość swoich pasów.  Czas przystąpić do cięcia!

 

 

Zaczynamy szycie!

Gdy masz już odpowiednio wymierzone i wycięte trzy pasy materiału możesz przystąpić do szycia. Musisz połączyć je w taki sposób, by krótszy pas znalazła się pomiędzy dwoma dłuższymi. Uzyskasz jeden długi pas materiału.

 


 

Poniższe zdjęcie pokazuje, w jaki sposób zostały połączone ze sobą pasy materiału od zewnętrznej strony. Zrób to ładnie i dokładnie, aby materiał dobrze się układał.

 

Następnie wzdłuż dolnej krawędzi musisz zrobić podwójne zagięcie o szerokości 1,25cm i przeszyć w tym miejscu. Aby łatwiej było szyć możesz użyć do wykonania zagięcia żelazka.

 

 

W kolejnym kroku wykonaj takie samo podwójne zagięcie o szerokości 1,25 cm na dwóch krótszych bokach swojego pasa materiału. W tym kroku również pomoże Ci żelazko.

Udało się! Jeśli wciąż jesteś ze mną to masz właśnie jeden długi kawałek materiału, ładnie wykończony z trzech stron  😉

 

 

Czas na kolejny krok. Na dłuższym, nieobszytym boku swojego pasa znajdź środek pierwszego dłuższego pasa. U mnie było to 190cm, połowa przypada na 95 cm. Zaczynasz mierzyć od jednego z końców materiału. Odmierzone miejsce zaznacz szpilką.

 

 

Teraz od wbitej szpilki odmierz 15cm w prawo i 15 cm w lewo. Oba miejsca zaznacz szpilkami.

 

 

Teraz musisz złamać materiał w miejscach zewnętrznych szpilek i zagiąć ( tak, aby zewnętrzne szpilki spotkały się ze środkową szpilką). Dokładnie i równomiernie zagnij krawędzie ( właśnie tworzysz pierwszą zakładkę) Upewnij się, że wykonujesz to starannie. Pomocne może być poniższe zdjęcie.

 

 

Wykorzystaj dodatkowe szpilki, aby zabezpieczyć stworzoną zakładkę.

 

Teraz wszystkie czynności powtórz, zaczynając od drugiego końca. Zaznacz połowę długości dłuższego boku, utwórz zakładkę i pozaznaczaj szpilkami.

Przejdź do miejsc łączenia się ze sobą pasków (rogów twojego pokrowca) Od miejsca łączenia dłuższego paska z krótszym (szwu) odmierz 15cm w jedną stronę i 15cm w drugą stronę. I zaznacz te miejsca szpilkami. Połącz w celu utworzenia zakładki. Tak samo postępuj z drugim rogiem (szwem).

Została nam do stworzenia ostatnia zakładka na środku krótszego boku. Postępuj podobnie jak przy zakładce na dłuższym boku. Odmierz środek tego pasa materiału i oznacz go szpilką. Następnie odmierz 15cm w prawo i 15cm w lewo i zaznacz szpilkami. Na koniec połącz w celu utworzenia zakładki i przypnij dodatkowe szpilki, aby zakładka się nie przesunęła.

Mam nadzieję, że Ci się udało? 🙂 Powinnaś mieć teraz długi pasek z pięcioma zakładkami.

 

Możemy ruszać dalej? Wierzę, że wciąż jesteś ze mną!

Przejdźmy, zatem do połączenia Twojego długiego pasa materiału z wcześniej przygotowanym prostokątnym materiałem. Zacznij od początku nie obszytego boku Twojego pasa materiału i dopasuj do prostokątnego materiału. Upewnij się, że łączysz ze sobą odpowiedni strony materiału (lewa strona z lewą, a prawa strona materiału z prawą). Aby połączyć tkaniny użyj szpilki. Gdy dotrzesz do miejsca z zakładką pozostaw ją podpiętą szpilkami i połącz jak pozostałą tkaninę.  Koniecznie zerknij na poniższe zdjęcie.

 

 

Kontynuuj łączenie materiałów aż dotrzesz do pierwszego zaokrąglonego rogu. Umieść szpilkę dokładnie w samym środku tego rogu i dopasuj środek zakładki do tej szpilki.

 

 

Dokładnie zepnij cały zaokrąglony róg z zakładką, umieszczając szpilki blisko siebie.  Jeśli pasek z zakładką nie pasuje idealnie do zaokrąglonego rogu, dokonaj minimalnych regulacji zakładki. Dzięki niewielkim korektom tkanina będzie lepiej pasowała, wszystko będzie gładkie i dobrze się ułoży.

 

 

 

Zerknij na poniższe zdjęcia, aby upewnić się jak powinno wyglądać łączenie tkanin.

 

 

Kontynuuj spinanie ze sobą materiałów aż dotrzesz do końca. W razie potrzeby pamiętaj, że możesz dokonać minimalnej korekty przy zakładkach.

Następnie zszyj ze sobą materiały wzdłuż nieobszytej krawędzi. ( Jeśli nie wiesz jak szyć, zobacz nasze inne poradniki). Po zszyciu możesz przyciąć nadmiar wystającej ponad szew tkaniny, aby całość lepiej się ułożyła.

 

 

Twój piękny pokrowiec jest już prawie gotowy do założenia. Teraz warto go dokładnie wyprasować. Zwróć szczególną uwagę na prasowanie zakładek!

 

 

Załóż swój pokrowiec na łóżko. I ciesz się z własnoręcznie zrobionego i jedynego w swoim rodzaju dodatku!

 

 

Czekamy na pierwszy komentarz!

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *