Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Krótki przegląd produkcji tkanin i dzianin

Produkcja tkanin sięga najdawniejszych lat – pierwsze warsztaty włókiennicze powstały w odległej starożytności, czyli w okresie, w którym dominowały takie potęgi jak np. Imperium rzymskie. Dzięki prowadzonym wykopaliskom oraz zaawansowanym metodom z dziedziny archeologii możemy dowiedzieć się nieco więcej o antycznych tkaninach.

 

Starożytne Chiny – kolebka tkanin

Mówiąc o początkach produkcji tkanin należy wspomnieć o Państwie Środka. W antycznych Chinach wytwarzanie przędzy jedwabnej traktowano jako sekret, którego to strzegli chińscy cesarze. Za odstępstwo od zachowania tajemnicy groziła kara…śmierci. Według dostępnych źródeł oraz przeprowadzonych badań jedwab w Chinach wytwarza się od 3600 roku p.n.e. Aby mogły powstać jedwabne tkaniny, kokony jedwabników zanurza się w gorącej wodzie. Następnie nici z kokonów nawijane są na szpule, które trafiają do farbiarni. Po zafarbowaniu materiałowi nadawane są różne wzory. Obecnie proces produkcji jedwabnych tkanin jest w pełni zautomatyzowany. Oczywiście w Chinach nie tylko ograniczano się do jedwabiu. Według przeprowadzonych badań już 10 tysięcy lat temu w chińskich osadach odnaleziono pozostałości włókien konopnych. Jak wiemy konopie pozostają materiałem bardzo lekkim, przewiewnym oraz wytrzymałym, dzięki czemu znajdują zastosowanie w przemyśle tekstylnym.

Starożytny Rzym – kilka słów o tkaninach

Tkaniny wytwarzały wszystkie kultury znajdujące się pod rzymskim panowaniem jak np. Egipt czy plemiona zamieszkujące okolice Syrii oraz plemiona północnoeuropejskie np. Galowie, Germanie czy Brytowie. W zależności od regionu geograficznego, techniki wykorzystywane przy produkcji materiałów tekstylnych znacznie się różniły. Włókno otrzymywano poprzez przeplatanie nitek przędzy w odpowiedni sposób. Omawianą technikę określa się mianem splotu. Plemiona „barbarzyńskie” nici poprzez przędzenia stosowali skręt w prawo. Z kolei Syryjczycy i Egipcjanie skłaniali się skrętowi w lewą stronę. W warsztatach włókienniczych najczęściej stosowano jeden z następujących splotów: płócienny, ukośny oraz atłasowy. W zachodniej części cesarstwa dominował splot płócienny. Pierwsze krosna miały postać dwóch belek, na których mocowano dwa kije. Na belkach wieszano nitki osnowy obciążone na dole kamieniami.

Średniowieczna Europa i lata późniejsze

W czasach średniowiecza dominowały tkaniny wełniane, bawełniane, lniane, jedwabne, wzorzyste oraz drukowane. W późniejszych latach średniowiecza sytuacja społeczeństwa stopniowo ulegała poprawie. Tkaniny lniane najczęściej wykorzystywano w produkcji ubioru np. sukni, spodni i bielizny. Stosunkowo często stosowano bawełnę, którą łączono z lnem, tworząc ubiór dla nieco uboższej warstwy społecznej. Opisywany we wcześniejszych akapitach jedwab pozostawał włóknem przeznaczonym dla największych elit. Materiał ten królował już w X wieku we Włoszech. Wraz z upływem lat jedwab stawał się coraz to powszechniejszy. Według zapisków już w XV wieku przeciętny angielski rzemieślnik mógł pozwolić sobie na ubiór z jedwabiu. Prawdziwą rewolucją w średniowieczu było wynalezienie krosna ręcznego, które znacznie ułatwiło pracę w warsztatach rzemieślniczych. Prawdziwym krokiem naprzód okazało się wynalezienie krosna mechanicznego w XVIII wieku. Od tego czasu możemy mówić o automatyzacji produkcji w warsztatach tkackich.

Współczesna produkcja tkanin

Obecnie produkcja tkanin pozostaje procesem w pełni zautomatyzowanym. Najwięksi producenci odzieży lokują swoje fabryki w miejscach, w których to produkcja pozostaje najbardziej opłacalna. Rynek Europejski zalewany jest przez chińskie tekstylia produkowane na masową skalę. Czołowi i uznani na całym świecie do swojej pracy podchodzą rzeczowo, stosując rygorystyczne normy jakości. Wraz z końcem II Wojny Światowej na rynek coraz częściej zaczęły trafiać włókna syntetyczne o różnorodnych właściwościach. Tkaniny oddychające, utrzymujące ciepło czy wydalające wilgoć to standard naszych czasów. Oczywiście do dnia dzisiejszego funkcjonują tradycyjne zakłady, w których to wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Czekamy na pierwszy komentarz!

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *