Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Jak wybrać maszynę do szycia – jak rozpocząć swoją przygodę z szyciem?

Wybieramy maszynę do szycia – czyli jak rozpocząć swoją przygodę z szyciem

 

Jaką maszynę do szycia wybrać? – To pytanie zadaje sobie każda osoba, która chce zacząć swoją przygodę z szyciem. Opinie, jak i ludzie są różni i niestety nie warto brać wszystkich pod uwagę, czym zatem kierować się przy wyborze maszyny do szycia? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

 

Aby wybrać najlepszą maszynę do szycia, musisz wiedzieć, po co jest ci ona potrzebna, określenie tego, pomoże ci też zwrócić uwagę na to, które z dodatkowych funkcji maszyny do szycia będą ci potrzebne i przydatne. Zacznijmy od początku, czyli od kilku słów o maszynach.

Maszyny do szycia mechaniczne i komputerowe

 

Maszyny do szycia dzielimy według wielu kryteriów, przede wszystkim od właśnie przeznaczenia i tak możemy wymienić maszyny wielofunkcyjne, owerloki, coverloki, hafciarki, czy rendierki. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z szyciem, jedyna maszyna, jaka cię interesuje to maszyna wielofunkcyjna, zresztą maszyny tego typu, produkowane dziś mają tak szeroki zakres funkcji, że łączą w sobie cechy wielu maszyn specjalistycznych. Maszyny dzielimy na:

 

Maszyny mechaniczne – czyli te, które ustawia się ręcznie, pracując z taką maszyną, możemy wybrać preferowane naprężenie nitki czy długość ściegu. Maszyny mechaniczne są uruchamiane za pomocą pedału, posiadają na ogół mniejszą ilość ściegów do wyboru, niż te komputerowe, jednak pozwalają w większym stopniu bardziej kontrolować pracę urządzenia.

 

Maszyny komputerowe – nazywane inaczej elektronicznymi, mają gotowy zestaw programów i wiele zrobią za nas. Ich obsługa jest automatyczna, często też łatwiejsza niż maszyn mechanicznych, mogą być włączone za pomocą pedału oraz przycisku start/stop i cechuje je większa ilość funkcji dodatkowych niż w przypadku manualnych maszyn do szycia.

 

Na jakie części maszyny zwrócić uwagę?

 

Maszyna do szycia, niezależnie od rodzaju, składa się z części takich jak: płytka ściegowa, chwytacz, transporter, naprężacz nici górnej, wolne ramię, i stopka. Czemu warto się przyjrzeć przed zakupem maszyny?

 

Maszyny mechaniczne mogą być wyposażone w chwytacz wahadłowy, albo rotacyjny, z kolei maszyny komputerowe mają chwytacz rotacyjny. Czym różni się jeden od drugiego? Chwytacz służy do podawania nici z bębenka, chwytacz wahadłowy, jak nazwa wskazuje wykorzystuje do tego ruch wahadłowy i analogicznie chwytacz rotacyjny robi to za pomocą ruchu obrotowego. Łatwiejszy w obsłudze jest chwytacz rotacyjny i w przypadku osób początkujących, chyba on jest optymalnym wyjściem. Chwytacz wahadłowy jest znany od lat, chwytacz rotacyjny to stosunkowo nowy wynalazek, maszyny w niego wyposażone są na ogół droższe, od tych z chwytaczem wahadłowym.

 

Istotnym czynnikiem w maszynach do szycia, jest dostępna ilość ściegów, im więcej, tym lepiej, jednak tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystko zależy od tego, co zamierzasz na maszynie szyć. Z reguły jest tak, iż maszyny mechaniczne dysponują dużo mniejszą ilością ściegu niż te komputerowe, jednak ich ilość jest w zupełności wystarczająca, aby uszyć niemal każdy element odzieży. Podczas szycia wykorzystuje się zazwyczaj kilka podstawowych ściegów, a reszta dostępnych to ściegi ozdobne, służące urozmaiceniu projektu.

 

Kolejnym elementem maszyny do szycia jest transporter, który różni się w przypadku maszyn mechanicznych i elektronicznych.

 

W przypadku tych pierwszych transporter składa się z 4-5 ząbków, z kolei komputerowe maszyny do szycia mają transportery z 6-7 ząbkami. Ilość ząbków wpływa na precyzję pracy, ponieważ im jest ich więcej, tym bardziej płynne jest podawanie materiału, pod tym względem zatem maszyny komputerowe są lepsze.

 

Komputerowe maszyny do szycia oferują swoim użytkownikom dwie funkcje, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas codziennego użytkowania, czyli ryglowanie i możliwość pozycjonowania igły.

 

Ryglowanie, czyli automatyczne zakończanie ściegów oraz pozycjonowanie igły, czyli możliwość regulacji tego, w jakiej pozycji znajdzie się igła po zatrzymaniu maszyny.

 

Mając maszynę komputerową możemy zaprogramować pozycję igły, na taką, która jest nam potrzebna, lub wygodniejsza.W przypadku mechanicznych maszyn do szycia nie mamy wpływy na to czy igła w momencie przerwy w pracy znajdzie się na dole, czy na górze.

 

Ryglowanie z kolei można zrobić jedynie manualnie poprzez szycie do przodu i wstecz. I tutaj dochodzimy do kolejnej istotnej funkcji maszyny do szycia, czyli szycia wstecznego, w którą są wyposażone wszystkie, dobre maszyny do szycia, zarówno komputerowe, jak i manualne. W przypadku starszych maszyn mechanicznych funkcji szycia wstecznego może nie być. Komputerowe maszyny do szycia same automatycznie obcinają nici po zakończeniu ściegu z kolei w przypadku maszyn manualnych musimy zrobić to sami, ręcznie, jednak zadanie to ułatwia wbudowany nożyk.

 

Bardzo istotnym elementem każdej maszyny do szycia jest stopka oraz możliwość jej regulacji, funkcja ta znacznie wpływa na jakość szycia, w momencie kiedy, mamy do czynienia z materiałami różnej grubości. Samą stopkę możemy oczywiście dokupić i posiadać wiele różnych wariantów, dostosowanych do konkretnych potrzeb, jednak funkcja regulacji jest wbudowana w maszynie, albo nie, jest to zależne od modelu.

 

Maszyny komputerowe i manualne różnią się między sobą jeszcze kilkoma funkcjami, które mogą być decydujące podczas wybierania maszyny. Po pierwsze mowa tutaj o funkcji obrzucania dziurek na wymiar guzika, maszyny manualne mają funkcję półautomatycznego obszywania dziurek na guziki, maszyny komputerowe robią to automatycznie. Przewaga maszyny komputerowej nad manualną jest jeszcze taka, że w przypadku tej pierwszej maksymalna możliwość ustawienia szerokości ściegu to 7 mm, maszyny mechaniczne ograniczają się do szerokości 5 mm, maszyny z najwyższej półki umożliwiają maksymalną szerokość ustawienia ściegu nawet do 9 mm. Maszyny komputerowe posiadają wbudowany nawlekacz do nici, który potrafi uprościć jej eksploatację, oraz funkcję kombinacji różnych programów ściegów. Te najbardziej zaawansowane maszyny umożliwiają zapamiętanie konkretnych kombinacji ściegów, imion a w niektórych przypadków nawet całych zdań, co jest bardzo przydatne w wypadku kiedy szyjmy coś seryjnie.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wybierania najlepszej maszyny do szycia? Poza wcześniej wymienionymi cechami każda maszyna posiada wolne ramię i stolik powiększający. Te dwa elementy potrafią być przydatne podczas szycia różnych części odzieży, takich jak na przykład nogawki czy rękawy, zapewniając nam maksymalną wygodę.

Czekamy na pierwszy komentarz!

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *