Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Jak szyć ręcznie? – 7 wskazówek dla początkujących

Jak szyć ręcznie? – poradnik dla rozpoczynających przygodę z szyciem

 

Chciałabyś nauczyć się szyć ręcznie? Idealnie trafiłaś! Chętnie Ci pomożemy. Ten prosty poradnik powstał z myślą o osobach początkujących, które chciałyby rozpocząćprzygodę z szyciem.

Zostań z nami, a dowiesz się, jakie przybory będą Ci potrzebne, jak nawlec nitkę na igłę, wiązać supły krawieckie i wykonać podstawowe szwy. Zaczynamy? 🙂

 

Krok 1: Kompletowanie krawieckiego niezbędnika

Zacznijmy od przedstawienia Ci kilku podstawowych przyborów, które są potrzebne by rozpocząć przygodę z szyciem.

 • Igły – Do podstawowych ściegów przyda Ci się igła z ostrym grotem (sharp). Do pikowania, szybkich i regularnych ściegów najlepsze będą igły półdługie (betweens). Natomiast do haftowania powinnaś wykorzystać igły hafciarskie (embroidery), które charakteryzują się długim uchem i pozwalają na użycie różnych grubości nici do haftowania.
 • Nożyce – Na początek koniecznie zaopatrz się w dobre nożyce, znajdziesz je pod nazwą nożyce krawieckie. Warto dodatkowo zakupić także nożyce profilowane tzw. pinking shears (cechuję je małe trójkątne zęby, które pozwalają unikać szarpania tkaniny przy jej przecinaniu). Dodatkowo warto mieć także mniejsze nożyczki hafciarskie – świetnie nadają się do cięcia tkanin.
 • Poduszeczka i pinezki – Pinezki krawieckie to kolejny element z niezbędnika szwaczki. Umożliwiają odpowiednie przytrzymanie materiału i zapobiegają przesuwaniu się tkanin w trakcie szycia. Natomiast poduszeczka krawiecka pozwoli Ci uniknąć ciągłego gubienia igieł.
 • Rozpuszczalne w wodzie długopisy – Bardzo przydatny przy haftowaniu i rysowaniu różnych wzorów.
 • Przyrząd do prucia – Pozwoli Ci pozbyć się niechcianych i źle wykonanych szwów.
 • Wosk, parafina – Może wyda Ci się to dziwne, ale wosk ma również swoje zastosowania w szyciu. Nadaje nicią gładką powłokę, wzmacnia oraz zapobiega ich plątaniu. Warto znaleźć dla niego miejsce w krawieckim niezbędniku.
 • Naparstek – Czy będzie on drewniany, skórzany lub metalowy to już zależy od Ciebie. Jednak warto go mieć, zabezpieczy Twoje palce przed skaleczeniami.
 • Zestaw nici – Oczywiście bez nici nie zaczniemy przygody z szyciem. Na początek wystarczy uniwersalna, bawełniana nić, która sprawdzi się w wielu projektach. W zależności od tego, co planujesz uszyć musisz zapatrzeć się także w inne rodzaje, np. bawełniany materiał – bawełniana nić, jedwabny materiał – jedwabna nić. Jeśli natomiast planujesz haftować sięgnij po grubsze, sznurkowe nici.
 • Materiał – Oczywiście na półkach sklepowych znajdziesz setki a nawet tysiące różnych tkanin. Na początek można ćwiczyć na różnych skrawkach i starych niepotrzebnych materiałach, które zalegają w Twoich szafach.
 • Pudełko na igły – Jeśli zakupiłaś igły w pudełeczku nie wyrzucaj go, przyda Ci się do ich przechowywania. Możesz również wykorzystać pudełko po cukierkach lub zapałkach 😉 A także zrobić je samemu. Zobaczcie jak to zrobić! (link)

Oczywiście w sklepach krawieckich znajdziesz znacznie więcej przeróżnych artykułów przydatnych do szycia jak: miarki, obrotowy nóż, czy maty do rysowania. Jednak są to artykuły, bez których się obejdziesz. Na początek wystarczą Ci te z naszej listy.

Gotowa by rozpocząć naukę szycia? 🙂

Krok 2 : Jak nawlec nitkę na igłę

Czas na konkrety. Przedstawimy Ci teraz dwa sposoby jak łatwo nawlec nitkę na igłę : pojedynczy gwint i podwójny gwint.

Zacznij od przecięcia nici ostrymi nożycami krawieckimi, to pozwoli Ci uniknąć strzępienia się nici i łatwiej przełożysz ją przez niewielkie oczko.  Gdy masz słaby wzrok możesz wyposażyć się w nawlekacz do nici.

Jeśli planujesz wykonać pojedyncze gwintowanie po prostu przełóż nić przez oczko igły, przeciągnij i zawiąż na końcu dłuższej nici supełek.  Upewnij się, że krótszy koniec nitki trzymasz wystarczająco daleko od oczka. W przeciwnym wypadku może Ci się wysunąć.

Gdy natomiast chcesz wykonać podwójny gwint musisz przewlec nić przez oko igły a następnie przeciągnąć ją na taką długość by oba końce się spotkały. Teraz połącz je ze sobą zawiązując na końcu supeł. To pozwoli Ci szyć podwójną nicią.

My polecamy drugi sposób, ale wybór zależy od Ciebie!  

Zerknij na zdjęcia dołączone do tego etapu. Upewnisz się czy dobrze wykonujesz kolejne kroki.

 

Krok 3: Jak zakończyć szycie supłem?

 

Czas na kolejny etap. Teraz pokaże Ci trzy proste sposoby, jak możesz zakończyć szycie supłem. To, który wykorzystasz zależy wyłącznie od Ciebie. Możesz wybrać najbardziej odpowiedni do aktualnego projektu lub po prostu znaleźć swój ulubiony sposób.

Aby zobrazować Ci ten proces, przygotowaliśmy kilka zdjęć. Supły oznaczyliśmy różnymi kolorami.

1 Różowy supeł – Możesz go zastosować zarówno przy pojedynczym jak i przy podwójnym gwintowaniu nici. Chwyć w jedną rękę igłę, a drugą złap nić. Następnie wykonaj za pomocą nitki nie dużą pętlę wokół igły. Właśnie stworzyłaś początek Twojego supła. Teraz musisz tylko delikatnie przesuwać pętelkę w kierunku końca nici, jednocześnie ją zaciskając. Na końcu mocno zaciśnij supeł. Proponujemy powtórzyć tę czynność dwa razy.

2 Zielony Supeł – Na początku upewnij się, że Twój ścieg znajduje się na odwrotnej stronie tkaniny. Chwyć igłę i wsuń ją pod ostatnim ściegiem. W ten prosty sposób utworzysz pętelkę. Musisz tylko przeciągnąć całą nić i zacisnąć na końcu. Sugerujemy tę czynność powtórzyć dla pewności dwa lub trzy razy.

3 Purpurowy supeł – Wykorzystujemy go przy szyciu podwójną nicią. Przytnij nitkę tuż przy suple, dzięki temu uzyskasz dwa końce. Chwyć je i zawiąż zwykły prosty supeł, a następnie powtórz czynność kilka razy.

Mam nadzieję, że z naszymi radami wiązanie supełków krawieckich stanie się proste i przyjemne.

 

Krok 4: Jak wykonać podstawowy ścieg – fastrygę?

 

 

 

Fastryga lub inaczej ścieg przed igłą to podstawowy szew, od którego zaczynamy przygodę z szyciem.  Ścieg ten spełnia wiele funkcji, najczęściej stosowany jest do chwilowego łączenia tkanin np. przed właściwym zszyciem, co zapobiega przesuwaniu się materiału podczas szycia. Przedstawiamy Ci jego dwie wersje – ang. running stitch (ścieg prowadzony ciasno, krótkie szwy) oraz basting stitch ( ścieg prowadzony luźniej, dłuższe szwy).

Zacznij od nawleczenia igły na jeden z dwóch sposobów, które Ci wcześniej pokazaliśmy. Następnie przeciągnij igłę przez materiał zaczynając od zewnętrznej części materiał, aż do momentu, gdy supeł znajdzie się przy materiale. Następnie w niedużej odległości wbij ponownie igłę i powtórz czynność. Jeśli chcesz zastosować szew dłuższy igłę wbij odrobinę dalej. Zachowuj jednakowe odległości najlepiej od 1cm do 3cm. I pamiętaj, aby ścieg wyglądał jednakowo z obu stron materiału.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zdjęć, aby lepiej zobrazować Ci cały proces. Pomogły?

 

Krok 5: Jak wykonać ścieg za igłą?

Ścieg za igłą pozwala trwale i mocno połączyć ze sobą dwa kawałki materiału.  Zdecydowanie polecam Ci stosowanie właśnie tej techniki. Co najważniejsze prawidłowo wykonany ścieg za igłą najbardziej przypomina ścieg wykonany maszynowo. A co najważniejsze jest on bardzo prosty. I zamierzam Cię go nauczyć!

Zacznij jak wcześniej od nawleczenia nitki i zawiązania supła. Przeciągnij igłę przez materiał, aż do supła ( pamiętaj by zaczynać od zewnętrznej części materiału) i wykonaj mały, krótki ścieg na prawo lub lewo. Następnie wykonaj kolejny ścieg po właściwej stronie materiału ( jeden ścieg od ostatniego). Gdy to zrobisz przełóż igłę przez materiał tuż przy końcu pierwszego ściegu.

O ile na właściwej części materiału nie widać tak dużych różnic pomiędzy fastrygą a ściegiem za igłą. To z pewnością dostrzegasz je na tylnej części materiału.

Nie wiesz czy dobrze robisz? Zerknij na zdjęcia, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Pierwsze dwie fotografie ilustrują różne sposoby wykonania tego ściegu. Możesz go wykonać jeden przy drugim lub zachować delikatny odstęp.  Pamiętaj praktyka czyni mistrza!

Krok 6 : Jak zrobić ścieg kryty?

Znasz już dwa podstawowe ściegi. Czas podnieść poprzeczkę. Ścieg kryty jest już trochę bardziej zaawansowany, ale to najlepszy sposób by dobrze zakończyć krawieckie projekty. Pokażę Ci jak możesz wykończyć swoje prace i sprawić by wyglądały estetycznie i profesjonalnie.

Oczywiście jest więcej sposobów, ale polecam Ci nauczyć się tego. Kiedy trochę poćwiczysz zobaczysz jakie daje możliwości! Przygotowaliśmy dla Ciebie mnóstwo zdjęć, bo obrazy to najlepszy sposób na naukę.

Zacznijmy ćwiczyć! Przygotuj sobie nieduży kwadratowy kawałek tkaniny i złóż go dokładnie na pół. Następnie wybierz dłuższe krawędzie materiału i zagnij je do środka, tak jak na rysunku. Nawlecz nitkę na igłę – możesz wykorzystać podwójną nić lub pojedynczą (będzie mniej widoczna). Aby lepiej zobrazować Ci ścieg wykorzystaliśmy nitkę w kolorze fioletowym. Ty dobierz odcień nici do materiału.

Wykonaj supeł a następnie przeciągnij nitkę przez wierzchnią część materiału. Połącz dwa materiały w taki sposób, że nitka przejdzie przez wykonane zagięcie.  Wbijaj igłę równolegle po zewnętrznej stornie i przeciągaj ją przez tunel, który będzie się tworzył między szwem a materiałem wierzchnim. Następnie ponownie wbij igłę równolegle po zewnętrznej stronie i ponownie przeciągnij igłę. Ten krok musisz powtarzać aż do końca materiału.

Szycie oczywiście należy zakończyć supłem. W tym celu wykonaj niewielki ścieg przeciągnij pod spodem nitkę i utwórz małą pętlę. Przeciągnij igłę dwukrotnie przez pętelkę i zaciśnij nitkę.

Wiem, że wydaje Ci się to teraz bardzo trudne. Ale gdy poćwiczysz szybko nabierzesz wprawy. Przejrzyj dokładnie nasze zdjęcia z pewnością Ci pomogą!

Krok 7: Jak zrobić ścieg ozdobny?

Mam nadzieję, że wciąż jesteś z nami i chcesz uczyć się kolejnych kroków. Chcę Ci teraz pokazać jak możesz wykonać ścieg ozdobny. Możesz go spotkać bardzo często na ubraniach, kocach, dodatkach wnętrzarskich. W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów ten wykonujesz w celu dekoracyjnym, najczęściej innym rzucającym się w oczy kolorem nici.

My pokażemy Ci teraz jak zrobić ścieg, który idealnie nada się do wykończenia ciepłego zimowego koca.  W przykładzie, który widzisz na naszych zdjęciach zastosowana została gruba nić i igła do haftowania.

Oczywiście zaczynamy od nawleczenia igły. Tym razem jest ona znacznie grubsza, dlatego może być to trudniejsze. Ale Ty z pewnością sobie poradzisz. Proponuję przeciąć nić ostrymi nożycami lub delikatnie zwilżyć wodą – to pomaga!

Zaczynamy naukę ściegu dekoracyjnego!

Na początek możesz wykorzystać kawałek filcu lub ćwiczyć na starym kocu. Przeciągnij igłę przez materiał blisko krawędzi. Następnie wbij igłę po przekątnej od miejsca, w którym znajduje się nić i przejdź na odwrotną część materiału. Powinnaś dostrzec tworzący się ścieg ukośny. Jeśli tak się stało to wykonałeś wszystko poprawnie! I możemy przejść dalej.

Teraz musisz włożyć igłę przez utworzoną pętelkę i ścisnąć. Twój ścieg powinien przypominać kąt prosty.  Zerknij na zdjęcia, to powinno Ci bardzo pomóc. Przekątne szwy musisz kontynuować aż do końca swojego materiału.

Udało się? Mam nadzieję, że tak! Jeśli nie spróbuj ponownie. Nie można się poddawać!  Swój szew zakończ oczywiście supłem. Wbij igłę na prawo od ostatniej pionowej linii swojego szwu. Uformuj pętelkę i przełóż przez nią igłę. Tak jak robiliśmy to wcześniej. Gotowe!

Kolejny ścieg ozdobny, który Ci pokażę jest troszkę prostszy. Ponownie weź kawałek materiału i złóż go na pół. Odchyl jedną część złożonego materiału i wbij igłę od zewnętrznej do przedniej części. Teraz przełóż igłę z nitką przez grzbiet i wbij po przeciwnej stronie ( tym razem od wewnętrznej do zewnętrznej strony materiału). Ten zabieg musisz kontynuować aż do końca materiału.

Jeśli masz wątpliwości wracaj do zdjęć. Będziesz mogła się upewnić czy efekt, który powstaje jest prawidłowy.

Mam nadzieję, że dotrwałaś do końca 🙂 Pamiętaj, że nikomu nie wychodzi idealnie za pierwszym razem.  A tylko regularne ćwiczenia pozwalają dojść do perfekcji.

Zapraszamy Cię również do zapoznania się z naszymi kolejnymi przewodnikami, instrukcjami, poradnikami.

Artykuł znalazł inspiracje w tekście ze strony instructables:

http://www.instructables.com/id/How-to-Sew./

12 Responses
 • Joanna
  15 lutego, 2018

  Niesamowicie przydatny informator na temat szycia ręcznego. Jestem pod wrażeniem. Szyje ręcznie DUŻO i uczę szyć innych podstaw szycia ręcznego. Będę odsyłać swoich uczestników warsztatów do tej strony.

 • Basia Bull
  1 lipca, 2018

  Bardzo przydatny poradnik. Chcę kupić maszynę do szycia i zacząć swoją przygodę z szyciem, moje dzieci już nie mogą się doczekać nowych ubranek.

 • Fasoni
  11 kwietnia, 2019

  Poradnik przekazałam koleżance, która jest właśnie na praktyce szycia, całkowite podstawy ale też każdy robi to trochę inaczej także przyda się inne spojrzenie.

 • Hope-chan
  29 kwietnia, 2019

  Nigdy wcześniej nie szyłam, tylko w szkole ale totalnie nic nie umiałam, chciałam zacząć szyć swoje cosplaye i nauczyć się jakiś podstawowych ściegów i na prawdę nie sądziłam że to takie łatwe :))

 • Malina
  8 czerwca, 2019

  Mam pytanie, myślę, że jestem pod właściwym adresem 🙂 Czy któryś z powyższych sposobów mogę wykorzystać, by dokończyć zszywanie misia? Chciałam uszyć małego misia z jeansu, z szyłam go na lewej stronie, zostawiając kawałek, następnie przewróciłam na prawą stronę, wypełniłam go watą i tu mam problem. Jak dokończyć szycie tego miejsca, aby wyglądało tak estetycznie jak zszycie po lewej stronie? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam cieplutko

  • Elżbieta
   23 lipca, 2019

   Misia najlepiej wykończyć ściegiem krytym 🙂

  • Malika Moonheart
   28 lipca, 2019

   Tu trzeba użyć czegoś, co po angielsku nazywa się ladder stitch. Nie umiem tu za bardzo wytłumaczyć, jak to zrobić, ale jak wpiszesz tę nazwę w wyszukiwarkę to powinny wyskoczyć filmiki i zdjęcia pokazujące, jak to zrobić 😛

  • Joanna
   2 października, 2019

   Zapraszam do siebie, szyje misie ręcznie od lat, chętnie podpowiem 🙂

 • Elżbieta
  23 lipca, 2019

  Misia najlepiej wykończyć ściegiem krytym.

 • Adam
  31 lipca, 2019

  Dlaczego ten poradnik jest skierowany tylko do kobiet? „Chciałabyś nauczyć się szyć ręcznie?”, „Idealnie trafiłaś!”, „Gotowa by rozpocząć naukę szycia?” Czy autorom się wydaje, że szycie jest zajęciem stworzonym tylko dla płci żeńskiej? Czy autorzy uważają, że mężczyźni nie nadają się do tego, żeby uszyć cokolwiek? Wstyd trochę pielęgnować i rozpowszechniać w ten sposób stereotypy…

  • Barneyek
   19 marca, 2020

   Chciałabym wierzyć, że reaguje Pan w równie zdecydowany sposób na wszelkie teksty – na ten moment nieporównanie dominujące – których odbiorca jest pisany domyślnie w rodzaju męskim. Naprawdę chciałabym wierzyć.

   • Laszlo
    14 kwietnia, 2020

    Ja się przyłączam do Adama. Bardzo dużo szukam artykułów o szyciu bo się uczę. Napotykam się wszędzie na teksty sierowane prosto do kobiet. Myślę że argument o dominacji tekstów dla facetów jest nie na miejscu, to umniejszanie problemu.
    BTW wciąż nie wiem jak zakończyć ścieg kryty… Suchy opis dla osoby początkującej jest bezużyteczny…

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *