Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Jak szyć maszyną do szycia – Poradnik

 

Jak szyć maszyną do szycia – 5 kroków do sukcesu?

Chciałabyś nauczyć się szyć na maszynie do szycia, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jesteś w odpowiednim miejscu – ten poradnik powstał z pasji do szycia! Teraz chcmy podzielić się z Tobą wiedzą i doświadczeniem. Pomóc zacząć lub kontynuować krawiecką przygodę. Instrukcja, którą właśnie czytasz została napisana w taki sposób, by nawet osoby niemające najmniejszego doświadczenia w szyciu na maszynie mogły ją rozumieć. Pomału będę wprowadzać Cię w kolejne krawieckie tajniki.

Wierzymy, że już za jakiś czas pochwalisz się swoimi pierwszymi projektami.

Nie ma na co czekać, zaczynamy!

 

 

Krok 1 : Twoja pierwsza maszyna do szycia

 

 

Na początek pomogę Ci wybrać pierwszą maszynę do szycia. Jeśli masz już swoją maszynę, koniecznie upewnij się czy jest w 100% sprawna. Istotne jest, aby wszystkie mechanizmy działały bez zarzutu, szpulka miała odpowiedni stopień naprężenia, a stopka dociskowa się nie zacinała. Jeśli występują jakieś nieprawidłowości oddaj maszynę do naprawy. Niesprawne urządzenie sprawi, że będziesz się denerwowała, a efekt nie będzie zadowalający nawet, gdy Ty zrobisz wszystko jak należy.Jeśli natomiast nie jesteś jeszcze szczęśliwą posiadaczką maszyny i planujesz jej zakup, ten punkt może okazać się niezwykle pomocny.

 

 1. Znajdź dobry sklep z maszynami do szycia Kupując swoją pierwszą maszynę, znajdź sprzedawcę, który ma dobre opinie. Może masz jakiś zaufany sklep, który polecił Ci znajomy? Nie koniecznie musisz na samym początku kupić nową maszynę do szycia. Jeśli nie jesteś pewna czy właśnie tym chcesz się zajmować sięgnij po używane urządzenie. Chociaż ja wierzę, że jak raz usiądziesz do maszyny to pokochasz szycie. 😉
 2. Wybierz maszynę z metalowymi częściamiNa rynku dostępnych jest mnóstwo różnych maszyn do szycia. Wiele z nich zostało jednak zbudowanych na plastikowych elementach. Taka maszyna będzie oczywiście tańsza, jednak warto zaznaczyć, że plastikowe elementy znacznie częściej ulegają uszkodzeniom i pęknięciom. Zaoszczędzisz na maszynie, a następnie wydasz na części zastępcze. Czy ma to sens?  Czasem plastikowe maszyny będą Cię kusiły większą ilością szwów i dodatków nie daj się zwieść i wybierz metalową.
 3. Na początek wybierz prosty model Prawdę mówiąc nawet przy zaawansowanym szyciu model z 12-stoma ściegami jest w zupełności wystarczający. A pierwsza maszyna ma być przede wszystkim dobra i prosta w obsłudze. Jeśli z czasem zauważysz, że Twoje szycie stało się bardzo zaawansowane będziesz mogła zainwestować w kolejny sprzęt. A pierwszą maszynę zostawić sobie do prostszych i roboczych projektów.

Krok 2: Jak wybrać najlepsze materiały na początek?

 

Dobry krawiec przede wszystkim musi znać się na materiałach. Poznawanie tkanin to pierwszy niezwykle istotny krok by opanować sztukę szycia na maszynie. Musisz poznać właściwości materiałów by wiedzieć, do jakich projektów je wykorzystać, jak bardzo są podatne i jaki efekt uzyskasz.

 

Zacznijmy od kilku podatkowych pojęć

WAGA: Materiały mogą mieć różna wagę inaczej mówiąc gramaturę. W skrócie możemy wskazać 3 typy materiałów:

Lekki (cieńki, zwiewny, przeważnie na tyle gładki, że możesz przez niego zobaczyć dłoń, swobodnie składa się wielokrotnie, często wykorzystywany do zasłonek) Średniej Wagi ( mocniejszy, można go składać, ale robi się znacznie grubszy, najczęściej stosowany do odzieży)• Ciężki (gruby, masywny, najczęściej stosowany w artykułach wnętrzarskich np. tapicerkach)ROZCIĄGLIWOŚĆ: Jak zapewne wiesz tkaniny mogą się rozciągać. Jedne są bardzo elastyczne i rozciągają się łatwo zarówno wzdłuż jak i wszerz. Inne będą bardziej statyczne i nie wydłużą się w zauważalnym stopniu.
SKŁAD TKANINY: Tutaj chodzi o to, z czego dana tkanina została wykonana. Czy jest naturalna czy sztuczna? Przykładowo włóknami naturalnymi są: bawełna, jedwab, len i bambus. Natomiast znane dobrze poliester i nylon to przykłady tkanin sztucznych.

Czas na kilka wskazówek dotyczących doboru materiałów.

 • Swoją przygodę z szyciem najlepiej rozpocznij od wyboru średnio rozciągliwej tkaniny wykonanej z naturalnego włókna, dobrym wyborem będzie bawełna.
 • Aby ułatwić sobie naukę sięgnij po materiały w „cienkie prążki”, biegnące wzdłuż tkaniny.

 

Krok 3:  Praktyka czyni mistrza, czyli zaczynamy ćwiczyć proste ściegi

 


Zawsze powtarzamy, że tylko konsekwencją, ćwiczeniami i małymi krokami osiąga się cel. Nie rzucaj sobie zbyt dużych wyzwań na początku. Zacznij od szycia w linii prostej, czyli wzdłuż materiału. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 

 • Wybierz tkaninę (najlepiej taką, jak podpowiedzieliśmy w kroku
 • Wytnij pasek o wymiarach 20cm x 50cm i złóż go dokładnie w pół. Aby pomóc sobie w lepszym dopasowaniu materiału, możesz wykorzystać żelazko i przeprasować zagięcie. Nawlecz nić na maszynę. Jeśli nie wiesz jak to zrobić zajrzyj do naszych innych instrukcji.
 • Do nauki szycia możesz wykorzystać igłę do materiałów o średniej wadze. (Docelowo przy wyborze odpowiedniej igły będziesz kierować się kilkoma czynnikami.)
 • Ustaw na maszynie ścieg prosty. (Jest to podstawowy ścieg maszynowy.)
 • Podnieś igłę i stopkę w maszynie. Pamiętaj, aby zawsze zaczynać i kończyć szycie podniesioną igłą i stopką.
 • Upewnij się, że Twoje nici nie są przytrzaśnięte przez dolną osłonę. Musisz je przeciągnąć tak, aby wychodziły bezpośrednio pod stopką.
 • Czas użyć przygotowanego materiału. Podłóż go pod stopkę, w taki sposób by pierwsze wkłucie opadającej igły nastąpiło już w materiale. Nigdy nie kładź materiału przed igłą.
 • Opuść stopkę dociskającą materiał. To bardzo ważne, aby wyrobić sobie dobry nawyk i nie zapominać o tym prostym, ale niezwykle istotnym kroku.  Maszyna nigdy nie wykona pracy prawidłowo, gdy nie opuścisz stopki.
 • Delikatnie przytrzymaj materiał wzdłuż paska, który będziesz przeszywać. Uruchom oddał nożny. Właśnie rozpoczęłaś szycie!

*Jeśli nie jesteś pewna, dobrze jest na początku przećwiczyć „ręcznie”. Zamiast uruchamiać automatyczne szycie na maszynie, możesz wykonać kilka obrotów ręcznym pokrętłem. Zobaczysz jak zachowuje się igła i czy poprawnie nawlekłaś nici oraz podłożyłaś materiał.

Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz! Punkt ostatni powtarzaj tyle razy aż poczujesz się pewnie. To najlepszy sposób by poznać różne rodzaje materiałów. Zobaczysz jak szybko nabierzesz wprawy 10. Gdy chcesz zakończyć szycie, podnieś igłę oraz stopkę dociskową do góry. Możesz do tego wykorzystać pokrętło ręczne. Delikatnie wyciągnij materiał i przetnij nici. Pamiętaj by nie przycinać ich zbyt blisko stopki i igły. Będziesz musiała je nawlekać na nowo, a tego nie chcemy

Krok 4: Sprawdźmy jak Ci poszło

 

 

Udało się! Właśnie wykonałaś swój pierwszy szew na maszynie? Jak Ci poszło? Może sprawdźmy razem? A jeśli pojawiły się problemy podpowiem Ci jak je rozwiązać.

1. Czy zauważyłeś, że podczas szycia nagle bardzo przyspieszasz lub nieoczekiwanie zwalniasz? To całkiem normalne, gdy się uczysz. Musisz wyczuć działanie pedału, to jak ze sprzęgłem w samochodzie. Twoim celem jest dążenie do utrzymania równego tempa pracy. Proponuję Ci by na początku szyć wolniej, ale równo. A z czasem delikatnie przyspieszać, aż osiągniesz właściwą prędkość szycia.

2. A może widzisz, że Twoje szwy nie są równe? Jeden dłuższy, kolejne dwa krótsze? Jednym z powodów może być ten z punktu 1. Jeśli natomiast udaje Ci się utrzymać stałe tempo a problem wciąż występuje to możliwe, że podczas szycia pociągasz za materiał. Upewnij się, że to stopka odpowiada za przesuwania materiału, a Ty jedynie go przytrzymujesz.

3. Nie udało Ci się uszyć równego szwu wzdłuż Twojego materiału? Nie martw się! Mi również nie wyszło to za pierwszym razem. Równy i ładny szew wymaga po prostu praktyki

 

 

Krok 5: Kilka dodatkowy wskazówek, które pomogą Ci opanować szycie na maszynie

 

 

Aby ułatwić Ci naukę szycia na maszynie przygotowaliśmy listę kilku dodatkowych czynników, na które warto zwrócić uwagę.

 1. Oświetlenie, w którym szyjesz – pamiętaj, aby zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie. Wiele maszyn jest wyposażonych w lampy do szycia, ale to może nie być wystarczające. Musisz dbać o swoje oczy! Jeśli szyjesz późno, wieczorem, w ciemnym pomieszczeniu zaopatrz się w dodatkową lampę. Najlepiej ustaw ją przed maszyną i skieruj na powierzchnię szyjącą. Nigdy na oczy!
 2. Odpowiednia wysokość – ustaw maszynę na odpowiedniej wysokości, tak aby wygodnie Ci się pracowało. Twoje ramiona i szyja nie powinny się pochylać i garbić. Pracuj w pozycji wyprostowanej. Można powiedzieć, że maszyna powinna być ustawiona na takiej samej wysokości jak klawiatura do komputera lub nieco wyżej. Gdy ustawisz ją zbyt nisko, po kilku godzinach pracy będziesz potrzebowała dobrego masażu!
 3. Stabilne umieszczenie maszyny – postaw swoją maszynę na stabilnym podłożu, które nie będzie się chwiało podczas pracy. Zwróć też uwagę by nie było zbyt ślisko i maszyna nie przemieszczała się w trakcie szycia.
 4. Nie zapominaj o szpilkach – stosowanie szpilek to świetny pomysł by uniknąć przesuwania się materiałów. Pamiętaj jednak by usunąć je z miejsc, w których zamierzasz szyć. Jeśli igła uderzy w szpilkę, może się połamać lub wykrzywić.
 5. Niektóre tkaniny dobrze jest wyprać przed szyciem – część materiałów, po ich wypraniu zmienia się, uwidacznia się prawdziwy kształt, tkanina staje się miększa lub kurczy się. Kurczenie się tkanin to częste zjawisko przy naturalnych włóknach. Zaznaczamy przy tym, że nie każdy materiał należy prać wcześniej. Do tych, z którymi trzeba szczególnie uważać należą jedwab, wełna i materiały z cekinami.

Niech szycie będzie dobrą zabawą!

Przede wszystkim baw się szyciem. Nie trenuj całymi dniami aż do znudzenia i zmęczenia.  Rób sobie przerwy. A co najważniejsze nie zniechęcaj się pierwszymi niepowodzeniami. Pamiętaj, że szycie to świetna forma rozgrywki.  A wszystkie potknięcia uczą nas czegoś nowego

 

Inspiracja artykuły pochodzi ze strony instructables
Źródło: http://www.instructables.com/id/How-to-Sew-using-a-sewing-machine/

Czekamy na pierwszy komentarz!

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *