Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Tkaniny – rodzaje i gatunki, czyli co i jak jest tkane?

Tkaniny – rodzaje i gatunki, czyli co i jak jest tkane?

Zastanawiasz się, czym różnią się poszczególne tkaniny, z których szyte są twoje ubrania, a może chcesz dowiedzieć się, jakie materiały będą najlepsze, do wytworzenia potrzebnych Ci elementów garderoby lub innych przedmiotów tekstylnych? Znalazłeś się w najlepszym miejscu, aby wzbogacić swoją wiedzę z zakresu materiałoznawstwa.

 

Zaczynając od początku, wszystkie materiały tekstylne, niezależnie czy są używane w przemyśle odzieżowym, czy też branży meblarskiej, czy innych gałęziach przemysłu można podzielić na dwie zasadnicze grupy, ze względu na sposób, w jaki materiały te są pozyskiwane, a mowa tutaj o dzianinach i tkaninach.

 

Czym różni się tkanina od dziainy?

Dzianiny powstają z jednej nitki, uformowanej w oczka, które układają się w prostopadłe, połączone razem rzędy. Dzianiny są miękkie i przyjemne w dotyku, produkuje się z nich czapki, szaliki, swetry, dresy.

 

Tkanina z kolei powstaje z dwóch nitek – osnowy i wątku, połączonych ze sobą według określonego porządku, nazywanego splotem. Wykorzystuje się ją do szycia takich elementów jak T-shirty, bluzki, sukienki i wiele innych. Tkania jest mniej elastyczna od dzianiny, jednak jest też bardziej wytrzymała i odporna na odkształcanie.

 

Tkaniny dzielą się według dwóch podstawowych kryteriów, rodzaju splotu oraz składu, oby dwa czynniki mają duży wpływ na cechy tkaniny, takie jak jej:

 

  • higroskopijność, czyli to, czy pochłania wodę,
  • sprężystość, czyli to, czy tkanina łatwo się odkształca i gniecie, czy też pomimo długiego czasu jej używania, jej kształt pozostaje niezmieniony
  • elastyczność, czyli rozciągliwość
  • cyrkulacje powietrza, czyli jej przewiewność
  • miękkość i gładkość.

Splot ma znaczenie

Tkaniny, ze względu na rodzaj splotu dzielimy na te o splocie płóciennym, atłasowym i skośnym. W sklepie z materiałami Mikatextiles.com znajdziecie materiały o splocie płóciennym takie jak, batyst, flanela czy szyfon. Wśród tkanin o splocie skośnym możemy wymienić wszystkim znany jeans, gabardynę, czy też jodełkę. Tkaniną o splocie atłasowym jest z kolei satyna, często wykorzystywana na przykład do szycia bluzek. Wymienione wyżej sploty mają również swoje różne kombinacje i pochodne.

 

Poza rodzajem splotu tkaniny dzielimy ze względu na ich skład, mogą być one wytwarzane z włókien naturalnych, sztucznych oraz syntetycznych. Włókna naturalne, jak nazwa wskazuje, występują w naturze, mogą być pochodzenia roślinnego (len, bawełna) lub zwierzęcego (wełna, jedwab). Materiały sztuczne są wytwarzane z materiałów, które występują w naturze, jednak pierwotnie nie mają właściwości materiałów i aby takich nabyły, muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce, wymieniamy wśród nich m.in. celulozę, modal i włókno bambusowe. Ostatnią grupą materiałów są materiały syntetyczne, nie występują one naturalnie, są produkowane z polimerów, wśród tej grupy materiałów wymieniamy poliester, poliamid, akryl czy elastyn. Materiały syntetyczne charakteryzuje duża wytrzymałość, większość z nich nie sprawia problemów również podczas konserwacji, łatwo się je pierze i prasuje.

 

Wybierając tkaniny, warto pamiętać, że o tym, jak się zachowują decyduje zarówno ich skład oraz rodzaj splotu. Jeżeli zainteresował się ten wpis, zapraszamy również na wpis o dzianinach.

Czekamy na pierwszy komentarz!

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *