Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Pod samą szyję albo i nie – czyli o sposobach wykończenia dekoltu

Wykończenia potrafią wykończyć i to dosłownie, o tym, ile naszych nerwów może kosztować nauka wykańczania ubrań, wie chyba każdy, kto ten etap ma już za sobą. Jednym z trudniejszych elementów odzieży do wykończenia jest dekolt, który poza tym, że ma za zadanie dobrze się prezentować, musi też odpowiednio układać się na ciele. Sposobów wykończenia dekoltu jest kilka, a przy wyborze konkretnego z nich, warto poza efektem wizualnym, wziąć pod uwagę również inne aspekty, takie jak np. rodzaj zastosowanego materiału. Tego i innych, przydatnych informacji na temat wykończeń dekoltu dowiecie się z dalszej części tekstu.

Sposoby wykończenia dekoltu:

 

Odszycie

Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia okrągłego dekoltu, zresztą nie tylko takiego. Odszycie jest to osobny kawałek materiału, wykrojony w kształt dekoltu, przyszyty do niego i wpuszczony w środek bluzki. Czasami odszycie może być usztywnione flizeliną, lub innym podobnym materiałem, po to, by odpowiednio się ono układało. Odszycie jest bardzo często stosowane w przypadku okrągłego dekoltu.

 

Zawijanie/podwijanie

Kolejny bardzo często stosowany sposób wykończenia dekoltu, który sprawdza się w przypadku dekoltów o prostych liniach, takich jak dekolt w serek lub carmen. Zawijanie polega na podwinięciu zadatku materiału i przyszyciu go wybranym ściegiem. Metoda ta nie jest stosowana dla dekoltów okrągłych.

 

Plisa

Jest trzecim, najczęściej używanym sposobem wykończenia dekoltu w odzieży. Plisa to złożony na pół pasek materiału, przyszyty do niewykończonego brzegu ubrania. Na ogół plisa jest wykonana z tego samego materiału, co reszta projektu, jednak nie zawsze, dla urozmaicenia projektu można użyć plisy w innym kolorze lub w ogóle z innej tkaniny.

 

Lamówka

Wykonana jest z materiału ciętego ze skosu, odpowiednio złożonego i sprasowanego, można ją kupić gotową w pasmanterii, lub zrobić samodzielnie. Lamówka może być z powodzeniem zastosowana w bardzo wielu rodzajach dekoltów, nie ma tutaj wskazań co do konkretnego kształtu. Lamówka poza swoją podstawową funkcją może być również ozdobą ubrania. Jeżeli mamy zamiar przyszyć ją do materiału o dużej rozciągliwości, najpierw można zabezpieczyć go poprzez użycie paska flizeliny lub innego usztywnienia, by linia dekoltu nie uległa rozciągnięciu.

 

Wypustka

Czyli ozdobna tasiemka ze sznurkiem, który nadaje jej brzegowi charakterystyczny, okrągły kształt. Wypustka była początkowo używana do ozdabiania odzieży, jednak znalazła zastosowanie również przy jej wykończeniu, jest przyszywana do materiału lub między jego dwa kawałki. Wypustkę do wykończeń można nabyć w każdej pasmanterii, można też wykonać ją samodzielnie, często dla uzyskania lepszego efektu, wszywana wypustka ma inny kolor, niż materiał.

 

Ściągacz

To nic innego, niż bardzo elastyczny pasek materiału, używany do wykańczania odzieży, w przypadku dekoltu ściągacze są używane w zasadzie tylko w bluzach. Ściągacze mogą być materiałowe lub dzianinowe, te drugie są wszywane w modnych obecnie bluzach typu bejsbolówka.

 

Czekamy na pierwszy komentarz!

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *