Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Materiał – dzianina dresowa – dresówki i ich podział

Dzianina dresowa

Dzianina kojarzy się wszystkim w pierwszej kolejności z ciepłymi czapkami, szalikami i swetrami, które otulają nas w chłodne dni. Dzianina doskonale sprawdza się również w przypadku bielizny i dresów. Obecnie odzież dresowa jest bardzo modna, znajdziemy ją zarówno w sieciach sklepów, jak i na wieszakach w pracowniach projektantów. Nosimy ją wszyscy niezależnie od płci i wieku, czy jednak wszystkie dresy są uszyte z takiej samej dzianiny?

Dzianina dresowa powstaje z jednej nitki układającej się w typowy splot, produkuje się ją z przędz bawełnianych z domieszkami sztucznych i syntetycznych włókien. Dzianina dresowa jest elastyczna, charakteryzuje się również tym, że zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza, co w pozwala jej w ciepłe dni izolować od ciepła, z kolei, kiedy jest zimno, doskonale ogrzewać.

 

Podział dzianiny dresowej

Dzianina dresowa, jak zresztą inne dzianiny dzieli się według trzech podstawowych kryteriów, czyli rodzaju splotu, składu i gramatury. Ponadto wyróżniamy dwa rodzaje dzianiny dresowej:

Dzianina dresowa drapana
Dzianina dresowa niedrapana (pętelkowa)

Dzianina dresowa drapana posiada na jednej stronie mały meszek, czyli baję dresową, jest to grubsza i bardzo ciepła dzianina, która doskonale sprawdza się jako materiał na bluzy i spodnie dresowe. Dzianina dresowa pętelkowa posiada na lewej stronie charakterystyczną pętelkę (stąd też jej nazwa), jest to typowa dresówka, którą stosuje się do szycia spodni, bluzek, tunik, sukienek, materiał ten charakteryzuje się wyjątkową odpornością na gniecenie, co dodatkowo zwiększa komfort jego użytkowania.

Dzianina dresowa może różnić się między sobą pod względem składu, produkuje się ją z przędz bawełnianych z dodatkiem włókien sztucznych i syntetycznych. W przypadku dzianiny pętelkowej produkuje się ją najczęściej z domieszką elastanu lub lycry, które zapobiegają wypychaniu i dodatkowo zwiększają elastyczność materiału. Dzianina dresowa drapana zawiera z kolei domieszkę poliestru, który ogranicza jej kurczliwość i dodatkowo zapobiega jej wypychaniu.

 

Gramatura dzianiny dresowej

Dzianina dresowa w zależności od gramatury może wykazywać różne właściwości, jedna będzie gruba i sztywna, z kolei inna delikatna, bardzo miękka i rozciągliwa, dopasowująca się do kształtu ciała. W przypadku dzianiny pętelkowej minimalna gramatura to 220 g/m2, z kolei gramatura grubszej dzianiny drapanej wynosi minimalnie 280 g/m2 do 340 g/m2.

Czekamy na pierwszy komentarz!

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *