Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

7 cech profesjonalnego sklepu z tkaninami

W związku ze stale rozwijającym się rynkiem odzieżowym w Polsce rośnie zapotrzebowanie na tkaniny oraz akcesoria krawieckie. Wpadł Ci do głowy pomysł, aby założyć sklep z tkaninami, jednak nie do końca wiesz, jak się do tego zabrać? Zatem zapraszamy do naszego poradnika, dzięki któremu poznasz 7 cech profesjonalnego sklepu z tkaninami. Jest to wstęp, który pozwoli wyznaczyć dalszą drogę rozwoju w tej dziedzinie, dzięki świadomości kompetencji, które są niezbędne aby osiągnąć sukces.

 

Jak rozpoznać dobrze prowadzony sklep z tkaninami?

1/ Szeroki wybór materiałów

Obecnie klient, niezależnie czy jest to hobbysta szukający materiału do zaprojektowanej kreacji, czy też duży producent odzieży, który szuka wielu tkanin, jest nastawiony na to, że znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje i nie ograniczy go brak wzorów, czy ilość materiału dostępnego na magazynie danego sklepu. Jeżeli klient nie znajdzie wszystkiego, czego chce w jednym sklepie, będzie musiał uzupełnić braki w innym miejscu, co adekwatnie wpłynie na zwiększenie kosztów przesyłki. Klient wróci w to miejsce, w którym znajdzie wszystko to czego potrzebuje, od ręki. Szeroki wybór materiałów pomoże ściągnąć większą ilość klientów do twojego sklepu – większość osób odwiedzających sklepy z tkaninami to hobbyści, którzy chętnie dzielą się wiedzą i przekazują informacje dalej, chociażby chwaląc się udaną kreacją z ciekawych wzorów tkanin lub dzianin. To najlepsza forma reklamy, należy dlatego przykładać dużą uwagę do zaopatrywania punktu sprzedaży w różnorodne wzory materiałów, które dopasowane są do lokalnego rynku. Taką wiedzę wypracowuję się przez lata, warto dlatego lubić zarówno szycie jak i kontakt z ludźmi, po to aby mieć wytrwałość w ciągłym doskonaleniu się, na podstawie opinii od klientów.

 

2/ Znajomość potrzeb klienta

Przemysł odzieżowy, jak każda inna branża posiada swoją specyfikę oraz sezonowość, jeżeli chcesz sprzedawać materiały, powinieneś znać jedno i drugie. Asortyment sklepu z tkaninami powinien być dopasowany do potrzeb klienta w danym sezonie, zatem warto dokładnie zorientować się, na jakie materiały jest popyt latem, a na jakie zimą. Znajomość sezonowości branży pozwala również sprawnie zorganizować proces zaopatrywania się w materiały u producentów.
Pomocne są tutaj czasopisma branżowe kierowane dla hobbystów – naszym ulubionym jest magazyn Burda. Warto również odwiedzić kilka pobliskich sklepów aby zrozumieć lokalny rynek tkanin. Świetnym źródłem wiedzy są również targi tekstylne, których niestety w Polsce brakuje.

 

3/ Szeroki wybór dodatków i akcesoriów krawieckich

Poza samymi materiałami istotnym zaopatrzeniem sklepu z materiałami są dodatki krawieckie, bez nich nie jesteśmy w stanie w pełni zaopatrzyć klienta, w to co będzie potrzebował przy swoim projekcie. Jeżeli jesteś nastawiony na to, aby w twoim sklepie były dostępne akcesoria krawieckie, warto rozróżnić potrzeby różnych grup klientów. Jedna z nich to klienci indywidualni, druga producenci i duże zakłady krawieckie, potrzeby jednych i drugich są różne, a zaopatrzenie sklepu warto na początek dostosować pod jedną z wybranych grup, ze względu na specyfikę lokalnego rynku oraz kapitał, który mamy do dyspozycji.

 

4/ Fachowa obsługa i kontakt

Tak samo, jak Ty wchodząc do sklepu, liczysz, że sprzedawca odpowie na twoje pytania oraz pomoże Ci przy ewentualnych problemach, tak i twój sklep powinien być tak zorganizowany, aby klient wychodził nie tylko zaopatrzony w tkaniny i akcesoria, których poszukiwał, ale również bogatszy o nową wiedzę i wskazówki, które są mu przydatne.. Aby móc służyć pomocą osobom zainteresowanym zakupem materiałów, niezbędna jest nie tylko wiedza z zakresu materiałoznawstwa. Aby dobrze zrozumieć potrzeby osób zajmujących się szyciem, zarówno hobbystów jak i zawodowych krawców i projektantów, należy rozumieć problemy z którymi się spotykają. Innymi słowy, dobrze mieć doświadczenie w projektowaniu ubrań i szyciu. Jest to kompleksowa wiedza z wielu dziedzin, łączona ze zmysłem estetycznym. Klienci szybko docenią obsługę sklepu z tkaninami, która rozumie, na co trzeba zwracać uwagę przy szyciu odzieży na różne pory roku czy okazje. Przez to szybki i łatwy kontakt z obsługą sklepu jest dla klienta bardzo istoty, ponieważ nie tylko świadczy o zaangażowaniu i szacunku, ale ułatwia przekazywanie wiedzy. Ostatecznie jest to czynnik, decydującym o tym, czy klient wróci do danego sklepu, czy nie.

5/ Znajomość zmieniających się trendów modowych

Branża tekstylna jest silnie zależna od mody i trendów, a te są narzucane zarówno przez wielkie domy mody, jak i przez niezależnych projektantów. Niezależnie od różnorodności gustów, moda ma to do siebie, że wraca. Uważnie obserwując rynek modowy, możesz nauczyć się przewidywać, jakie materiały będą modne i pożądane przez producentów odzieży, co zaowocuje też tym, że będziesz mógł fachowo doradzać swoim klientom oraz kompleksowo zaopatrzyć swój sklep, tak aby generował, nie tylko zyski, ale również grono zapaleńców, z przyjemnością do Ciebie powracających. Na podstawie wojego doświadczenia, możemy stwierdzić, że moda na dane tkaniny wraca w cyklach 6-8 lat i jest to dosyć powtarzalne zjawisko.

6/ Ciągle odświeżany stan magazynowy

Ze względu na szybko zmieniające się trendy, ilośc dostępnych wzorów tkanin i dzianin, od zagranicznych producentów, może przysporzyć zawrotu głowy. Jednocześnie, projektanci rzadko wracają do wzorów, z których mieli okazje tworzyć swoje kreacje, wciąż szukają nowych rozwiązań i inspiracji, a duża baza materiałów jest im w stanie to umożliwić. Na bieżąco odświeżany stan magazynowy jest też sygnałem dla klienta, że sklep funkcjonuje sprawnie i ma ciągły kontakt z producentami, często może być to bodźcem do zakupu. Jeżeli klient widzi, że ilość i rodzaj materiałów dostępnych w sklepie stale ulegają zmianie, szybciej zdecyduje się na zakup, niż wtedy, gdy widzi, że baza materiałów jest cały czas taka sama. Dbanie o to, aby sklep był zaopatrywany w najnowsze wzory tkanin, wymaga wiele pracy. Aby mieć dostęp do najnowszych materiałów, warto zainwestować swój czas w budowanie relacji z producentami – wymaga to pojawiania się na targach i utrzymywania kontaktu, jednak zapewnia dostęp do najbardziej aktualnych wzorników. Taki dokładny Research w świecie tkanin i dzianin pozwoli Ci stworzyć najlepszą ofertę dla twoich klientów.

7/ Wygoda klienta przede wszystkim

W przypadku sklepu internetowego wygoda jest tożsama z kilkoma czynnikami. Po pierwsze klient powinien być w stanie w prosty i szybki sposób znaleźć wszystkie, potrzebne mu produkty, a w tym celu warto stworzyć prosty i intuicyjny szablon sklepu oraz prawidłowo przydzielić produkty do kategorii. Ponieważ tkanina jest produktem, który ciężko ocenić bez możliwości wyczucia jego struktury i składu, warto zadbać o dokładny opis materiału i zdjęcia. Jeżeli już klient znajdzie to, czego szuka i dokona zakupu, z pewnością będzie chciał zapłacić za towar i tutaj też niezwykle istotne jest to, aby mógł tego dokonać na kilka różnych sposobów, które zapewniają nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo transakcji. Ostatnim etapem realizacji zlecenia, jest dostarczenie towaru na adres wskazany przez klienta i tutaj konieczne jest zadbanie o to, aby każdy mógł wybrać z kilku opcji dostawy, tak aby mógł dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Obecnie paczkomaty InPost, zdają się być najwygodniejszym rozwiązaniem.

 

Czekamy na pierwszy komentarz!

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *