Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Tkaniny bawełniane – rodzaje i podział

​Tkaniny bawełniane to materiały produkowane z naturalnych włókien, wyjątkowo miękkie w dotyku, przewiewne i wygodne zarówno w zakładaniu, jak i samym noszeniu. Bawełna ma szerokie zastosowanie w przemyśle odzieżowym, meblowym oraz dekoratorskim.

 

Tkaniny bawełniane są często wzbogacane domieszkami innych włókien w celu zmienienia ich pierwotnych właściwości. Tak na przykład spotkamy bawełnę wzbogaconą elastanem, by ta była bardziej sprężysta i mniej się gniotła, lycrą, aby była bardziej rozciągliwa lub wiskozą, by materiał był bardziej odporny na uszkodzenia.

 

Bawełna może być poddana podczas produkcji, procesowi merceryzacji, który zwiększa jej odporność, czyni włókna bardziej podatnymi na farbowanie oraz nadaje charakterystycznego połysku.

 

Podstawowe typy tkanin bawełnianych

Batyst – to wytwarzana splotem płóciennym tkanina o delikatnej, przezroczystej fakturze, wyjątkowo miękka i cienka, poddana merceryzacji. Batyst jest produkowany zazwyczaj w kolorze białym, może być również farbowany i drukowany. Materiał ten wykorzystuje się do produkcji lekkiej odzieży, zazwyczaj damskiej oraz elementów dekoracji i wyposażenia wnętrz.

 

Perkal – tkanina o splocie płóciennym, wyjątkowo gładka i ścisła, dzięki czemu zapewnia dobrą termoizolację. Perkal jest ekskluzywnym materiałem wykorzystywanym do produkcji odzieży oraz tekstyliów domowych, np. komfortowej pościeli.

 

Kreton – tkanina o splocie płóciennym, dosyć sztywna, stosowana w głównie do produkcji damskich sukienek i bluzek oraz tekstyliów domowych i dekoracji. Kreton zapewnia dobrą cyrkulacją powietrza, może być jednokolorowy lub drukowany.

 

Popelina – tkanina o splocie płóciennym, produkowana z wielokrotnie mocno skręconych nitek, co zapewnia jej wysokie właściwości termoizolacyjne. Popelina jest merceryzowana, może mieć różną gramaturę i grubość, spotkamy tę w kolorze białym lub farbowaną. Materiał ten jest wykorzystywany do produkcji odzieży, również tej wierzchniej oraz elementów wyposażenia mieszkania.

 

Ryps – tkanina o splocie płóciennym, na której powierzchni zauważymy wyraźne, charakterystyczne prążki. Ryps jest materiałem wyjątkowo wytrzymałym i ciepłym.

 

Satyna – tkanina o splocie satynowym, może być barwiona lub drukowana, charakteryzująca się delikatnym połyskiem. Satyna ma szerokie zastosowanie zarówno w produkcji odzieży, jak i tekstyliów domowych.

 

Kora – tkanina o prostym splocie i charakterystycznej, gofrowanej strukturze, która jest uzyskiwana w efekcie nadrukowania roztworem ługu sodowego. Jest to materiał chętnie wykorzystywany do produkcji pościeli, może być jedno lub wielobarwny.

 

Pika – dwustronna tkanina bawełniana o charakterystycznej fakturze, tworzącej wypukłe prążki, trwalsza od klasycznej bawełny, mniej podatna na rozciąganie. Pika jest uznawana za tkaninę bardziej ekskluzywną od tradycyjnej bawełny, ze względu na swoją dużą wytrzymałość.

 

Gabardyna – tkanina produkowana splotem skośnym, charakteryzująca się średnią grubością i dużą wytrzymałością, o typowej fakturze ze skośnymi prążkami. Gabardyna często znajduje zastosowanie w produkcji płaszczy i torebek.

 

Drelich – jest barwioną tkaniną o splocie skośnym lub łamanym, wykonaną z wytrzymałych gęsto utkanych nitek. Ze względu na wysoką wytrzymałość materiał ten znalazł zastosowanie, jako doskonała tkanina do produkcji tekstyliów domowych, odzieży roboczej, pokryć tapicerskich oraz letniej odzieży wojskowej.

 

Teksas – jest odmianą wyżej wspomnianego drelichu, o różnych kolorach osnowy i wątku, co daje ciekawy efekt wizualny.

 

Flanela –tkanina o plocie płóciennym lub skośnym, o luźno skręconych wątkach, charakteryzująca się wysoką termoizolacją. Jest materiałem poddawanym procesowi drapania, dzięki któremu uzyskuje swoją charakterystyczną miękkość. Materiał ten jest wyjątkowo wytrzymały, ma szerokie zastosowanie w produkcji odzieży, w tym bielizny i piżam oraz tekstyliów domowych. Flanela może być jednokolorowa, wielobarwna, albo drukowana.

 

Welwet – sztruks –tkanina runowa o charakterystycznej trójwymiarowej fakturze. Ten typowy, prążkowany wzór powstaje poprzez zastosowanie dodatkowych nitek w wątku w procesie produkcji. Sztruks to bardzo miękki, przyjemny w dotyku materiał, który zapewnia dobrą termoizolację. Sztruks stosuje się zarówno w produkcji odzieży również tej wierzchniej, jak i dodatków.

 

Organdyna – tkanina o splocie płóciennym, przezroczysta i wyjątkowo sztywna, dzięki czemu jest podatna na układanie i znalazła szerokie zastosowanie, jako element dekoracji. Ciekawy, delikatny wygląd sprawia, że sięgają po nią również projektanci odzieży.

 

Aksamit – jest gęstą tkaniną z krótką okrywą runową, z dodatkową nitką runową, która w przypadku rozcięcia pętelek tworzy aksamit pętelkowy, z kolei nierozcięta aksamit strzyżony. Jest bardzo wiele rodzajów aksamitu, może być on gładki, wzorzysty, drukowany metodą sitodruku wtłaczania lub prasowania, gofrowany lub brokatowy.

2 Responses
 • EvA
  19 marca, 2020

  Szkoda, że nie ma zdjęć tkanin

  • EvA
   19 marca, 2020

   Brakuje bawełny kreszowanej

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *