Zapisz się do newslettera. W zamian udostępnimy Ci promocyjne oferty oraz pierwszy dowiesz się o najnowszych kolekcjach!

Od ściągacza wszystko się zaczyna – czyli o sposobach wykończenia rękawów

Wykończenie rękawów jest stosunkowo przyjemnym etapem szycia, gdyż nie jest to kłopotliwy element ubrania, o prostym kształcie i niedużych wymiarach. Sposobów wykończenia rękawów jest kilka, jedne są dziecinnie proste, inne wymagają odrobinę więcej wprawy i precyzji, jednak z każdym z nich powinien sobie poradzić nawet amator, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z szyciem. Przejdźmy zatem do meritum, czyli tego, jak te rękawy wykończyć, aby one nie wykończyły nas .

Podłożenie

Jest to najpopularniejsza metoda wykończenia rękawów, jest używana przeważnie w przypadku bluzek i podkoszulków. Podłożenie polega na pojedynczym albo podwójnym podwinięciu, zadatku materiału i przyszyciu go przy pomocy wybranego przez nas szwu.

Ściągacz

Ta metoda wykończenia jest najczęściej stosowana w bluzach sportowych, obecnie często stosuje się ją również w przypadku odzieży wierzchniej, to jest kurtek, a czasami nawet płaszczy. Wykończanie za pomocą ściągacza polega na przyszyciu go do brzegu materiału, tak by zbierał cały materiał. Na rynku znajdziemy gotowe ściągacze materiałowe oraz dzianinowe, spośród których można wybrać najbardziej odpowiadający nam do naszego projektu element.

Plisa

Jest dosyć popularnym sposobem wykończenia rękawów, plisa to złożony w pół pasek materiału, przyszyty do rękawa. Jest stosowana w różnego rodzaju ubraniach, tak samo męskich, jak i damskich, na ogół plisą są wykończone ubrania w stylu sportowym i casualowym.

Mankiet

Rękawy wykończone tą metodą znajdziemy w koszulach, tych noszonych przez panie, jak i przez panów. Mankiet to sztywny pasek materiału, wieńczący rękaw, zapinany na jeden lub więcej guzików. Aby mankiet był mniej plastyczny i nie odkształcał się, często w środku ma wszyty kawałek materiału typu flizelina. Mankiet może być wykonany z tej samej tkaniny co reszta koszuli, może mieć inny odcień albo nawet kolor, wszystko wedle gustu.

Lamówka

W przypadku rękawa może pełnić dwie funkcje, być jego wykończeniem i zarazem ozdobą. Ciekawa, ozdobna lamówka, dobrze dopasowana do materiału ubrania i jego fasonu może być tym elementem, który będzie oddawał cały charakter szytej rzeczy. Decydując się na lamówkę, jako element wykończenia rękawów możemy uszyć ją sami, albo wybrać z gotowych, dostępnych w pasmanterii lamówek.

 

Wypustka

Czym jest wypustka, możecie przeczytać na przykład tutaj1, wypustka to ozdobna tasiemka, ze sznurkiem, która podobnie jak wyżej wymieniona lamówka, może pełnić zarówno funkcje wykańczającą odzież, jak i ozdobną. Elementy te łączy również to, że można je kupić gotowe, albo zrobić samodzielnie za pomocą lamownika – o tym i innych narzędziach ułatwiających szycie, możecie przeczytać tutaj2.

Obrzucenie krawędzi

Czyli obszycie nieobrobionego brzegu materiału za pomocą elastycznego ściegu, popularny jest tutaj zygzak oraz ściegi owerlokowe. Jeżeli mamy do dyspozycji maszynę do szycia typu owerlock, obrzucamy krawędzie na niej, ścieg zrobiony na maszynie tego typu różni się od ściegu owerlokowego na maszynie wielofunkcyjnej tym, że ten pierwszy powstaje przy użyciu czterech nitek, a ten drugi jedynie dwóch. Pomimo tego, że jest to prosty rodzaj wykończenia, w rękawach nie jest one wykorzystywany bardzo często, najlepiej sprawdza się w przypadku bardzo cienkich, „lejących” się tkanin.

Czekamy na pierwszy komentarz!

Co o tym sądzisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *